Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Sesja z okazji 90. rocznicy urodzin prof. Jerzego Doerffera

23.04.2008 Historia i kultura

Specjalną sesją, poświęconą prof. Jerzemu Doerfferowi, uczciła Politechnika Gdańska obchodzoną 21 kwietnia 90. rocznicę urodzin budowniczego "Sołdka" - pierwszego powojennego polskiego statku pełnomorskiego. Sesja odbyła się dokładnie 90 lat od dnia urodzin Jerzego Doerffera - zmarłego przed niespełna dwoma laty byłego rektora Politechniki Gdańskiej, wybitnego naukowca i nauczyciela.

Obok współpracowników Doerffera i ludzi związanych z przemysłem stoczniowym, specjalnymi gośćmi spotkania była rodzina profesora, w tym żona i dwójka dzieci.

"Bardzo zajęty życiem naukowym, ojciec mało bywał w domu, ale kiedy w końcu wracał z pracy, to jakby pojawiało się słońce" - powiedział syn profesora, Karol, który podzielił się wspomnieniami o ojcu.

"Zawsze miał wielką pogodę ducha. I ludzie to czuli, więc często zwracali się do niego z prośbą o pomoc. Pamiętam choćby listonosza, który poprosił o przetłumaczenie z niemieckiego listów swojego pradziada. Ojciec się tego podjął, mimo że listy pisane były gotykiem" - mówił Karol Doerffer.

Sesji towarzyszyło odsłonięcie na terenie PG tablicy pamiątkowej poświęconej prof. Jerzemu Doerfferowi oraz promocja czwartego - ostatniego, tomu książki, prezentującej sylwetkę naukowca. Trzy pierwsze tomy ukazały się jeszcze za życia profesora. Wszystkie wydała Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego.

W redagowaniu czwartego tomu pomagała żona profesora. "W imieniu całej rodziny przekazujemy prawo do dysponowania udziałami z tego tomu powstałej niedawno fundacji imienia mojego ojca, która stawia sobie za cel promocję i lepsze kształcenie młodych inżynierów" - poinformował Karol Doerffer.

Jerzy Doerffer urodził się 21 kwietnia 1918 r. w Wielkiej Łęce, w ówczesnym województwie poznańskim. W kwietniu 1936 r. rozpoczął studia wyższe w Wolnym Mieście Gdańsku na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Okrętowo-Lotniczym.

W sierpniu 1939 r. wyjechał na praktykę zagraniczną do Anglii. Tam zastała go wojna. Od stycznia do kwietnia 1940 roku służył w Polskiej Marynarce Wojennej na ORP "Błyskawica". W połowie kwietnia 1940 r. został odkomenderowany na studia na Uniwersytecie w Glasgow (Szkocja), gdzie dwa lata później zdobył dyplom inżyniera budowy okrętów.

W grudniu 1945 r. Jerzy Doerffer powrócił do Polski i rozpoczął pracę na PG oraz w Stoczni nr 1 (dzisiejszej Stoczni Gdańskiej) na stanowisku kierownika Wydziału Budowy Okrętów. Dzięki niemu budowane dotychczas kadłuby kutrów rybackich z drewna dębowego zastąpiono stalowymi, całkowicie spawanymi.

6 listopada 1948 r. wodowano pierwszy w powojennej historii Polski statek pełnomorski, rudowęglowiec "Sołdek", którego budową kierował Doerffer. Jednostka pływała pod polską banderą ponad 31 lat. Dziś zacumowana na Motławie nieopodal Żurawia jest już eksponatem muzealnym.

We wrześniu 1981 r. prof. Doerffer został wybrany rektorem Politechniki Gdańskiej. Piastował tę funkcję do 30 sierpnia 1984 r. W 1988 r. nadano mu tytuł doktora honoris causa PG.

Profesor zmarł w sierpniu 2006 roku. AKS

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi