Strona główna Aktualności
Konkursy

Młoda fizyka

03.06.2008 Konkursy, Ludzie Nauki

Polscy licealiści, których uznane autorytety (m.in. prezes Europejskiego Towarzystwa Fizyki prof. Maciej Kolwas) nie obawiają się nazywać "młodymi naukowcami", osiągają sukcesy na skalę światową. Członkowie Grupy Twórczej KWARKI z Pałacu Młodzieży w Katowicach zdobyli brązowy medal na Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków (International Young Physicist' Tournament - IYPT 2008), który między 21 a 28 maja rozgrywał się w Chorwacji. W turnieju uczestniczyły 24 państwa z wszystkich kontynentów oraz 8 państw obserwatorów.
O kolejnym sukcesie młodych fizyków na arenie międzynarodowej poinformowała Urszula Woźnikowska-Bezak, fizyk, pomysłodawczyni grupy i przewodnicząca Krajowego Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców (ICYS) na Ukrainie.

Zawody prowadzone są w języku angielskim. Omawiane problemy wyłaniane są na posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego. W Polsce finały regionalne odbywają się w Katowicach i Warszawie. Turniej polega na prezentacji wykonywanych prac, dyskusji z oponowaniem, odpowiedzi na pytania, recenzowaniu i oponowaniu przeciwników prezentujących prace. Każdy etap jest punktowany przez międzynarodowe jury.

"Uczestnicy zdobywają wiadomości z fizyki i dziedzin pokrewnych. Wiedzą w jaki sposób prezentować prace, jak dyskutować, by było to przekonujące i akceptowalne w formie. No i uczą się pracować w zespołach" - tłumaczy Woźnikowska-Bezak.

Zaznacza, że udział w finałach krajowych jest nagradzany wolnym wstępem na niektóre wydziały uniwersyteckie oraz Politechnikę Śląską w Gliwicach.

"Jestem przekonany, iż każdy młody człowiek interesujący się fizyką i mający zapał do pracy powinien spróbować swoich sił w Turnieju Młodych Fizyków. Jako kapitan drużyny muszę przyznać, że problemy nie są ściśle sprecyzowane i dają dużą swobodę w poszukiwaniu rozwiązań; niewątpliwie bardzo ważna jest praca w zespole" - ocenia Aleksander Kubica.

Aleksander Kubica prezentował zadanie zatytułowane "Klipa". Tak nazywa się śląska gra, w której chodziło o umieszczenie patyka na brzegu stołu tak, by jego część wystawała, a następnie uderzenie w wystającą część i spowodowanie, by patyczek odleciał. Kubica wyjaśniał to zjawisko, rozpatrując możliwie wiele parametrów, takich jak masa, długość patyczka, jego moment bezwładności i siłę uderzenia.

Zadanie Piotra Laszczaka pt. "Talerz", polegało na przestudiowaniu zjawiska brzęczenia talerza perkusji pod wpływem lampy błyskowej. Okazało się, że na błysk lampy reagują nie tylko talerze, ale również wszelakie sprzęty kuchenne, takie jak garnki, czy patelnie. Ponadto błysk lampy błyskowej potrafi wprawić w ruch różne inne przedmioty, jakie jak folia aluminiowa, czy klisza fotograficzna. "Moje doświadczenia starałem się tak projektować, aby kolejno eliminować czynniki mogące przypuszczalnie wpływać na to zjawisko - sprawdzałem jak to zjawisko zachodzi w próżni, czy po przejściu światła przez wszelkiego rodzaju roztwory. Ostatecznie moje rozważania doprowadziły mnie do wniosku, że zjawisko to jest związane z rozszerzalnością temperaturową - jest to kolejny imponujący dowód na to, jak światło może oddziaływać z materią" - tłumaczy Laszczak.

Szymon Migacz podczas zawodów finałowych prezentował dwa problemy. Pierwszy z nich dotyczył wysychania plamy kawy na płaskim stole. "Zapewne każdy w swoim życiu miał okazję wylać kawę, ale pewno niewielu zastanawiało się nad mechanizmem powstawania plamy. Zaskakujący może być fakt, że nad podobnym problemem pracowała grupa profesorów z Uniwersytetu w Chicago" - podkreśla Migacz. Drugi problem został nazwany Astroblaster. Należało tu określić warunki konieczne aby najmniejsza kula z systemu złożonego z czterech piłek, jedna umieszczona na drugiej, osiągnęła maksymalną wysokość.

Zadanie Pawła Morkisza polegało na analizie lotu skrzydlatego nasionka. "Spodobało mi się dlatego, że wiele razy zastanawiałem się dlaczego tak naprawdę nasionko rotuje. Analizując tą rotację zrozumiałem nie tylko sam ruch nasionka, ale przede wszystkim dostrzegłem wiele analogi pomiędzy ruchem nasionka, a ruchem śmigieł i rotorów" - mówi Morkisz.

Z kolei Macieja Dendzik musiał wykonać silnik cieplny pracujący jedynie na różnicy temperatur między dniem i nocą. Szczególność tego zadania polegała na wyjątkowym połączeniu wiedzy fizycznej z umiejętnościami technicznymi. "Podczas pracy nad moim zadaniem dowiedziałem się wiele na temat działania rozmaitych silników. Silnik, jaki zbudowałem, to model opracowany przez szkockiego inżyniera Roberta Stirlinga - dzisiaj ta konstrukcja przeżywa dni swojej świetności i znalazła się kręgu zainteresowania NASA, która postanowiła ją wykorzystać jako napęd promów kosmicznych w niedalekiej przyszłości" - zaznacza Dendzik.

Z KWARKAMI w Chorwacji był również prof. Maciej Kolwas - prezydent elekt Europejskiego Towarzystwa Fizycznego.

"Nauka w Polsce" opisuje także wcześniejsze sukcesy KWARKÓW.  

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Uczyńska

bsz

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi