28.01.2020
PL EN
06.06.2019 aktualizacja 06.06.2019

Uniwersytet Łódzki szuka wśród zdolnych uczniów przyszłych studentów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

116 uczniów szkół średnich z regionu łódzkiego poszerzało swoje zainteresowania pod okiem wykładowców akademickich w drugiej edycji programu Uniwersytetu Łódzkiego „Zdolny uczeń – świetny student”. Uczelnia liczy, że podobnie jak w pierwszej edycji, dzięki programowi zyska nowych studentów.

Uniwersytet Łódzki zakończył drugą edycję programu „Zdolny uczeń – świetny student”. W porównaniu z pierwszą odsłoną zainteresowanie było większe – w indywidualnych zajęciach, prowadzonych przez pracowników akademickich, wzięło udział w sumie 116 uczniów z całego regionu.

Dzięki programowi uczniowie mogą poszerzać swoje zainteresowania pod okiem wykładowców oraz z wykorzystaniem uniwersyteckiej infrastruktury. Mogą też poznać akademicki styl życia jeszcze przed decyzją o wyborze konkretnej uczelni.

Pomysłodawca programu, prorektor ds. studenckich UŁ prof. Tomasz Cieślak, podkreśla, że został on przygotowany z myślą o najlepszych uczniach szkół średnich, choć niekoniecznie oznacza to, że zdobywających najwyższe oceny.

„Program jest adresowany do uczniów pragnących rozwijać swoje skonkretyzowane już w jakimś stopniu zainteresowania naukowe. Chcieliśmy pokazać im Uniwersytet, jako miejsce przyjazne pozytywnym pasjom, jako świetne środowisko prowadzenia badań” – dodał cytowany w komunikacie UŁ twórca programu.

W ramach programu uczelnia dostosowuje się do potrzeb uczniów. W przypadku każdej pary wykładowca – podopieczny grafik spotkań ustalany jest indywidualnie. Niektórzy uczniowie przyjeżdżali na Uniwersytet jedynie w weekendy, bo mieszkają zbyt daleko od Łodzi.

Oprócz młodzieży ze stolicy województwa, w programie wzięli udział uczniowie m.in. z Wielunia, Piotrkowa Trybunalskiego, Ozorkowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Bełchatowa, Szczercowa czy Zduńskiej Woli.

Przedstawiciele uczelni przyznają, że dzięki indywidualnemu podejściu do uczniów powstały realne więzi między przyszłymi badaczami a nauczycielami akademickimi UŁ.

„Stworzyły się zespoły skupione na wspólnych tematach i badaniach. W części z tych prac uczestniczą też z chęcią nauczyciele szkół średnich. W ten sposób Uniwersytet realizuje swoją misję, bo nie polega ona przecież tylko na pracy ze studentami i własnym rozwoju naukowym pracowników” – podsumował prof. Tomasz Cieślak.

UŁ zapowiada organizację kolejnych edycji programu. Każda szkoła może zgłosić ucznia do programu za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.zdolnyuczen.uni.lodz.pl, który należy przesłać na adres mailowy: zdolnyuczen@uni.lodz.pl. Po zakwalifikowaniu ucznia ustalane są zasady i warunki współpracy z konkretnym wykładowcą akademickim, a na końcu szkoła podpisuje porozumienie z uczelnią.

Dzięki programowi „Zdolny uczeń – świetny student” Uniwersytet Łódzki już po pierwszej edycji zdobył kilkoro nowych studentów.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020