Strona główna Forum

Forum

Dzisiejsze wpisy Odpowiedz
Nauka w Polsce Technologie Coraz bliżej stałych elektrolitów w bateriach...
~ 07.09.2017, 12:47

"Komercyjnie dostępne baterie litowo-jonowe składają się z dwóch elektrod połączonych ciekłym elektrolitem" - nie znam takiej baterii, komercyjnie dostępne baterie składają się z dwóch lub więcej ogniw połączonych w różny sposób, natomiast ogniwa z elektrod, elektrolitu, obudowy, kolektorów prądowych...i elektrolit nie pełni w nich roli łącznika elektrod tylko "przenośnika" jonów litu...

"znajdujący się w odsłoniętych elektrodach lit wchodzi wówczas w kontakt z tlenem w powietrzu i ulega samozapłonowi." - w ogniwach litowo-jonowych nie ma metalicznego litu jak sugeruje autor, obecny jest tam interkalacyjny związek grafitu z litem (elektroda ujemna) oraz litowany tlenek metalu przejściowego lub kilku metali przejściowych. Przyczyną pożarów ogniw litowo-jonowych jest najczęściej ich przeładowanie lub zwarcie wewnętrzne - bez kontaktu elektrod i elektrolitu z powietrzem!

"Na przykład między elektrolitem a elektrodami nie powinny zachodzić żadne reakcje chemiczne prowadzące do ich degradacji. Ten problem wciąż czeka na optymalne rozwiązanie". - W obrębie granicy faz muszą zachodzić reakcje chemiczne, a raczej elektrochemiczne! Podstawą prawidłowego funkcjonowania ogniw Li-ion jest tworzenie warstwy pasywnej (ang. Solid Electrolytw Interphase - SEI) na powierzchni elektrody ujemnej. Najpierw (podczas formacji ogniwa) zachodzi częściowy rozkład pewnych składników elektrolitu i tworzy się SEI. To na "zabezpiecza" elektrodę ujemną przed degradacją.
" w typowym półogniwie Li4Ti5O12" - chodziło chyba o półgoniwo typu (elektroda referencyjna i przeciwna)Li | badany elektrolit | LTO (tytanian litu, elektroda badana)
"W najnowszych doświadczeniach udało się ją już obniżyć poniżej temperatury pokojowej." - a co ze stabilnością elektrochemiczną? Czy nadal elektrolit może pracować tylko w zakresie od 0,7 do 2,0V vs. Li|Li+ ? - co eliminuje go całkowicie z zastosowań praktycznych....a więc nadal daleko.....:(
Odpowiedz

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Newsletter

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Kalendarium

przeprowadzono pierwsze egzekucje w komorach gazowych w Auschwitz
zmarł Zygmunt Freud, austriacki neurolog i psychiatra (urodzony w 1856)
urodził się Eurypides, grecki dramaturg (zmarły w 406p.n.e.)
Więcej

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Tagi