Strona główna Forum

Forum

Dzisiejsze wpisy Odpowiedz
Nauka w Polsce Przyroda Ekspert: w miastach potrzebne są duże drzewa, a nie ich...
~ 21.05.2017, 16:59

porównywanie 10 letnich sadzonek do duzych drzew to absurd - taka logika oznaczałaby że co??? że mamy trzymać drzewa do samej starosci az uschną gdyż sa niezastepowalne? polityka dot zieleni powinna byc prowadzona z wyprzedzeniem to fakt są czasami wyciecia starych drzew konieczne i argumentacja iz nie jestesmy z dnia na dzień ich zastapic młodym nasadzeniem jest absurdalna - gdyby profesor mniej tendencyjnie pokazał co sie dzieje z ta 10 letnia sadzonkapo nastepnych 10 latach - to jasne byłoby że 2-3 20 letnie drzewa spokojnie zastepują starego stulatka - optymalna sytuacja powinna byc taka że nasadzenia wyprzedzaja ciete starodrzewy czyli kilkusetletnie drzewo juz ma zastapienie w postaci kilku 20 letnich drzew wysadzonych w odpowiednim czasie, To co pisze Pan ekspert o efekcie zgrupowania to ma sens - i nowe nasadzenia parków to jest rozwiązanie kluczowe, którego przez ostatnie 25 lat zaniedbano - przez co powstały całe dzielnice bez drzewostanu poniewaz deweloperzy zageszczaja zabudowę aby zwiekszyc opłacalność - powinny powstac przepisy dot udziału zadrzewionych skupisk w dzielnicach mieszkalnych jak dla mnie to w takich obszarach min 25% to powinna byc zieleń z czego minimum 15 % teren parków czyli na 1 hektarze zabudowy deweloper ma obowiazek stworzyc park o powierzcni 15 ara inaczej na każde 6 hektarów bloków powstaje 5 hektarowy park - młody park moze być zadrzewiany geściej kilkuletnimi sadzonkami potem w miare ich wzrostu mozna wycinać stopniowo dając miejsce na rozwój duzych drzew. wprowadzenie stałych minimalnych proporcji zieleni w rozwijajacych się miastach daje mozliwośc logicznego planowania urbanistycznego - nie ma potrzeby utrzymywania drzewostanu i wyłączania ich z zabudowy na siłe tam gdzie logicznie jest budować - po to tylko żeby te wyspy zieleni kompensowały brak drzew na nowo budowanych blokowiskach - taki własnie chaotyczny rozwój za czasów zakazu wycinki spowodował np w Krakowie całkowite zatkanie kanałów wietrznych i narastanie smogu
Odpowiedz

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Newsletter

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Kalendarium

utworzono Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie
zmarł Pierre Larousse
Rosja, Prusy i Austria podpisały akt trzeciego rozbioru Polski
Więcej

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Tagi