Strona główna Forum

Forum

Dzisiejsze wpisy Odpowiedz
Nauka w Polsce Kosmos Analiza działania „kosmicznej wiertaki” studentów z PWr...
~ 19.03.2017, 12:09

▌▌„Grupa młodych naukowców podkreśla, że eksperyment wierceń w warunkach kosmicznym, który udało im się przeprowadzić, to pierwsze takie doświadczenie na świecie.”

1. I dlaczego?

.

▌▌„Od dawana mówi się o wydobyciu surowców z asteroid, na przykład platyny, ten eksperyment może być krokiem do zrealizowania tych zamierzeń. „

„Wiemy, że w USA co najmniej dwie firmy interesują się eksploatacją surowców w kosmosie”

2. Dlaczego za to nie zapłaciły?


Prawidłowa odpowiedź 1+2:

Bo jest to typowe rozwiązywanie sztucznych problemów za cudze pieniądze (podatników), ot co.

.

▌▌Ale zupełnie na marginesie są też plusy:

● 1. Projekt ma zero wartości ekonomicznej, co od razu napędza wyobraźnię Polaków — przynajmniej studenci dostają dodatkową motywację do badań.

● 2. Kiedyś takie wiercenie będzie konieczne w obronie przed ciałem niebieskim już zmierzającym w stronę Ziemi — wbrew prostackiemu myśleniu zbyt mało lub zbyt wycinkowo (= dogmatycznie) wykształconych mędrków wewnętrzne rozsadzenie planetoidy/komety ma mnóstwo zalet przy optymalnym wyborze momentu:
— radykalne zwiększenie geometrii przechwycenia;
— radykalne zwiększenie spalania w atmosferze;
— efekt anty-tsunami / anty-superwulkanu;
— „sprawiedliwość planetarna”;
— szansa na całkowite uniknięcie impaktu poprzez przejście przez Ziemię jedynie (wirtualnego) środka ciężkości ciała rozdzielonego na przynajmniej dwie części.


Odpowiedz

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Newsletter

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Kalendarium

na zaproszenie Lecha Wałęsy w Warszawie zebrała się grupa działaczy związkowych i intelektualistów
sonda Cassini-Huygens weszła na orbitę Saturna
urodził się król Polski Zygmunt II August. Zmarł w1572
Więcej

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Myśl na dziś

Łatwiejsza jest sztuka pamiętania od sztuki zapominania.
Tadeusz Kotarbiński

Tagi

-->