Strona główna Wideo

Koncerny szukają młodych naukowców

14.05.2015 Youtube


Koncerny w Polsce coraz częściej starają się zainteresować młodzież naukami ścisłymi. Współtworzone przez BASF laboratorium chemiczne w Centrum Nauki Kopernik odwiedziło przez 5 lat ponad 50 tys. młodych naukowców. Najzdolniejszych uczniów motywować mają konkursy, takie jak Bohaterowie Przyszłości. W CNK w Warszawie odbyły się uroczystości 150-lecia istnienia firmy BASF, największego przedsiębiorstwa chemicznego na świecie. Z tej okazji została zorganizowana konferencja prasowa, finał konkursu dla młodzieży oraz gala dla pracowników i partnerów biznesowych. Wybór miejsca świętowania jubileuszu był nieprzypadkowy. "Współpraca Centrum Nauki Kopernik i firmy BASF odbywa się w trzech podstawowych obszarach. Pierwszym jest wspieranie laboratorium chemicznego. Kolejne to wsparcie dwóch imprez popularnonaukowych: Pikniku Naukowego CNK i Polskiego Radia oraz konkursu dla naukowców FameLab. To dwa ogromne przedsięwzięcia, które tworzą płaszczyznę spotkania naukowców z publicznością" – mówi Robert Firmhofer, dyrektor CNK. "Powodowanie, że ludzie patrzą na swoje bliższe i dalsze otoczenie w sposób naukowy, jest bardzo dobre. Świat trzeba postrzegać w szerszej perspektywie. Tymczasem wciąż za mało firm myśli w ten sposób. Wciąż za mało z nich pamięta, że zasoby na naszej planecie nie są nieskończone i nie wszystkie starają się wykorzystywać je tak, by zrobić dla ludzkości coś dobrego" – mówi wybitny astronom, prof. Aleksander Wolszczan z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii. "Staramy się jak najwcześniej łapać kontakt z młodymi naukowcami. Zaczynamy już w szkołach, gdzie prowadzimy wykłady z chemii. Pokazujemy przy tym chemię z bardziej atrakcyjnej i namacalnej strony. Posiadamy laboratoria chemiczne zarówno tu, w Centrum Nauki Kopernik, jak i we Wrocławskim Centrum Badań EIT+" – mówi Dirk Elvermann, dyrektor zarządzający BASF Polska. I podkreśla: "Nasza idea polega na tym, żeby nie tylko mówić młodzieży o molekułach, ale też pokazać, co chemia może zdziałać, do czego może służyć i jak fascynujące mogą być takie odkrycia". Podczas obchodów jubileuszowych w CNK odbył się finał ogólnopolskiej edycji naukowego konkursu Bohaterowie Przyszłości, przeznaczonego dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Został on zaadresowany do przyszłych młodych wynalazców, którzy potrafią w kreatywny sposób wykorzystywać innowacje naukowe w celu wdrożenia rozwiązań przyjaznych środowisku. "Takie konkursy pomagają w rozwoju młodych ludzi, którzy mają predyspozycje i chcą zostać naukowcami. To szczególnie ważne w przypadku gimnazjalistów i licealistów, ponieważ może dać im impuls, żeby zająć się nauką na poważnie" – mówi ambasador konkursu Łukasz Żrodowski, który jako student Politechniki Warszawskiej opracowuje nowatorską metodę druku 3D. ps/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Fotogalerie

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli z tysiąca moich pomysłów choćby jeden okazuje się dobry, jestem zadowolony.

Alfred Bernard Nobel

Tagi