18.12.2017
PL EN

 • 30.11.2017

 • Moralność a sztuczna inteligencja

  30.11.2017 13:11 w sali 108A w Instytucie Socjologii i Kognitywistyki (Pl. NZS 1) Uniwersytetu w Białymstoku

  Problemy dotyczące relacji między moralnością a sztuczną inteligencją będą tematem kolejnego Spotkania z Kognitywistyką na Uniwersytecie w Białymstoku. Tym razem gościem cyklu będzie dr Michał Klincewicz z Zakładu Kognitywistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. 


  Dr Michał Klincewicz uzyskał stopień doktora (Ph.D.) w City University of New York (2013), a następnie odbył staż podoktorski w Berlin School of Mind and Brain. Obecnie Dr Klincwicz realizuje dwa projekty badawcze. Pierwszy z nich dotyczy czasowej organizacji procesów poznawczych oraz multimodalnej percepcji czasu. Drugi związany jest konsekwencjami rozwoju nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja oraz broń autonomiczna.
   

  Problemy dotyczące relacji między moralnością a sztuczną inteligencją są liczne.

  Jeden z nich wyraża pytanie: czy rozwój sztucznej inteligencji może się przyczynić do moralnego udoskonalenia człowieka (moral enhancement)? M.in. tym rozważaniom poświęcone będzie spotkanie zorganizowane przez kognitywistów z UwB.

  więcej informacji
 • Małe jest piękne czyli fascynujący świat biopolimerów

  30.11.2017 18:11 Kawiarnia Naukowa w Hotelu Rezydent w Sopocie

  Z cyklu popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki:

  "Małe jest piękne czyli fascynujący świat biopolimerów" - prof. dr hab. Józef Adam Liwo (Uniwersytet Gdański)

   

  W roku 1670 znany kupiec tekstylny z holenderskich Delft a optyk i naukowiec z zamiłowania, Antoni van Leeuwenhoek, kierując się ciekawością a zapewne również protestanckim perfekcjonizmem umieścił na szkiełku skonstruowanego przez siebie nowego przyrządu optycznego nazwanego później mikroskopem kroplę wody. "W wodzie nie może być niczego poza wodą" - pomyślał - i przyłożył oko do soczewki przyrządu. Przed jego oczami otworzył się fascynujący a nieznany wcześniej świat miniaturowych żywych istot. Umieszczając pod mikroskopem krew, cieniutkie skrawki liści, skrzydło muchy stwierdził, że wszystkie są zbudowane z mniejszych powtarzających się części, które nazwał komórkami.

  Po około 347 latach od odkrycia mikroorganizmów przez van Leeuwenhoeka, Joachim Frank, Richard Henderson oraz Jacques Dubochet dokonali kolejnego

  przełomu: udało im się "zobaczyć" białka w niemalże "naturalnym"

  środowisku komórki. Aby to osiągnąć, mikroskop optyczny trzeba było zastąpić mikroskopem elektronowym, badany obiekt zamrozić a obraz złożyć z użyciem skomplikowanych programów komputerowych.

  W czasie wykładu zostaną pokazane w skrócie metody badania struktur biocząsteczek, łącznie ze wspomnianą mikroskopią krioelektronową, teoretyczne metody modelowania ich struktur oraz podstawy fascynującej architektury białek, kwasów nukleinowych i wielocukrów, które przekładają się na strukturę takich materiałów jak jedwab, włókna roślinne i zwierzęce i drewno a także są podstawą funkcjonowania organizmów żywych. Zostanie również poruszone fascynujące zagadnienie samoorganizacji cząsteczek biopolimerów, która umożliwia tworzenie zorganizowanych struktur zarówno w obrębie pojedynczych cząsteczek jak i ich konglomeratów.

   

  Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

  więcej informacji
 • Małe jest piękne czyli fascynujący świat biopolimerów

  30.11.2017 18:11 Kawiarnia Naukowa w Hotelu Rezydent w Sopocie

  Z cyklu popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki:

  "Małe jest piękne czyli fascynujący świat biopolimerów" - prof. dr hab. Józef Adam Liwo (Uniwersytet Gdański)

  więcej informacji

Partnerzy

Copyright © Fundacja PAP 2017