Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
18.11.2014 aktualizacja 18.11.2014

Robert Mysłajek - wśród gacków, nocków, rysiów i wilków

Nie straszne mu wilcze odchody, stada nietoperzy czy dżdżownicożerne borsuki. Dr Robert Mysłajek z UW próbuje zaciekawiać odbiorców tajemniczym życiem dzikich zwierząt przez filmy przyrodnicze - np. współprowadząc serię "Las story" - artykuły popularnonaukowe, wycieczki czy książki.

Dr Robert Mysłajek, adiunkt w Instytucie Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z trojga finalistów w konkursie Popularyzator Nauki w kategorii Popularyzator Indywidualny: Naukowiec.

Kandydat jest współprowadzącym serii „Las Story” emitowanej w TVP. W tym cyklu filmów przyrodniczych zaproszeni naukowcy przedstawiają wyniki badań nad różnymi gatunkami lub problemami środowiskowymi. Dr Mysłajek, wspólnie z dr Sabiną Pierużek-Nowak podgląda fascynujące życie zwierząt. Czasem opowiada o wilczych kupach i podgląda proces kopania wilczych nor, czasem wącha popielice, a czasem śledzi borsuki. Opowiadania badaczy są przy tym niezwykle barwne i wciągające. Pokazuje przy tym, że zawód naukowca nie musi polegać na żmudnej pracy w laboratorium, ale może być niezłą przygodą.

Kandydat prezentował też wyniki badań nad różnymi gatunkami ssaków w kilku odcinkach serii „Dzika Polska”, m.in. w epizodach pt. „Nocka nocków”, „Ja borsuk” i „Wilcze manewry”. Seria emitowana jest od kilkunastu lat przez kanały TVP, a także przez Planete i TV Focus. Niektóre z nich zostały także wydane w postaci płyt DVD.

Z kolei w odcinku "Dzikość w sercu” z serii filmów edukacyjnych “Ocalony świat” emitowanych przez kanały TVP, przyrodnik przedstawiał metody badań nad wilkami.

Dr Mysłajek naukę popularyzuje od prawie 20 lat. Przez ten czas przeprowadził dziesiątki wykładów popularnonaukowych i zajęć edukacyjnych. Prezentował podczas nich przede wszystkim wyniki badań nad ekologią ssaków oraz metody badawcze wykorzystywane przez biologów środowiskowych. Odbiorcami zajęć byli odbiorcy w różnym wieku - zarówno dzieci, jaki i dorośli - z Polski i z zagranicy. W czasie różnych spotkań opowiadał m.in. o wilkach w Polsce, "rysiach w zarysie", "Syndromie białego nosa u nietoperzy”, o tajemnicach drapieżników czy o zwierzętach i zabobonach. naukowiec prowadził też warsztaty praktyczne pokazujące, w jaki sposób można nietoperze badać i chronić. Uczestnicy mieli m.in. okazję zapoznać się z działaniem detektorów ultrasonicznych – urządzeń umożliwiających wykrywanie dźwięków echolokacyjnych emitowanych przez nietoperze.

Dr Mysłajek w ciągu ostatnich dwóch dekad opublikował kilkanaście książek i broszur popularnonaukowych oraz kilkadziesiąt artykułów popularnonaukowych, zarówno w prasie międzynarodowej ("Vakblad Natuur Bos Landschap" - Holandia, "VETinfo" – Litwa), w ogólnopolskiej (m.in. "Świat Nauki", "Wiedza i Życie", "Aura", "Przyroda Polska"), jak i w regionalnej ("Alma Mater" – miesięcznik UJ, "Przyroda Górnego Śląska", "Przyrodnik Ustroński", "Twój Doradca Rolniczy Rynek").

Poza tym jest tłumaczem artykułów popularnonaukowych dla "Świata Nauki" – polskiej edycji Scientific American. Jest też redaktorem portalu popularnonaukowego przybliżającego czytelnikom wiedzę o tych latających ssakach.

Dr Mysłajek jest współprezesem Stowarzyszenia dla Natury Wilk. Dla organizacji tej prowadzi kanał YouTube i profil na portalu Facebook. Regularnie przygotowuje dla prasy informacje o badaniach nad ssakami.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024