Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
26.04.2012 aktualizacja 26.04.2012

Polacy w Anglii trzymają się razem

PAP © 2012 / Jerzy Ochoński PAP © 2012 / Jerzy Ochoński

Oszczędność, wymiana informacji, wspólny język, bezpieczeństwo, miłe towarzystwo - to główne powody, dla których Polacy w Wielkiej Brytanii wolą mieszkać w sąsiedztwie rodaków - wynika z badań dr. Michała Szwabe ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Najczęściej wskazywanym powodem zamieszkania wśród Polaków jest możliwość wymiany informacji, np. o ofertach pracy, wyprzedażach, imprezach kulturalnych. 24,4 proc. ankietowanych zaznaczyło ten argument za trzymaniem się blisko krajan.

Drugi najważniejszy powód to dostęp do polskich sklepów i przedsiębiorstw - 17,3 proc. Może to być związane też z oszczędnością. Polscy imigranci trzymając się razem nie muszą uczyć się angielskiego - taki powód wskazało 10,3 proc. ankietowanych. Jeśli pracują i robią zakupy, a także prowadzą życie towarzyskie wśród rodaków, to nie uczą się języka i nie ponoszą związanych z tym kosztów. Ponadto redukują koszty dojazdu do pracy - po prostu mają blisko.

"Zamieszkiwanie wśród Polaków bierze się głównie z oszczędności: imigranci cenią sobie bezkosztowy i szybki dostęp do najistotniejszych informacji oraz możliwość funkcjonowania w polskim otoczeniu bez konieczności nauki języka angielskiego, która jest długotrwała i kosztowna" - wyjaśnił w przesłanej PAP informacji prasowej rzecznik SGH Marcin Poznań.

Ponadto ankietowani wskazywali następujące powody zamieszkania w sąsiedztwie Polaków: 13 proc. wybrało odpowiedź: "chcę być blisko rodziny/znajomych", 14,9 proc. - "w ten sposób manifestuję tożsamość/przynależność narodową", 8,4 proc. - "pomogą, kiedy będę w potrzebie", 8,6 proc. - "czuję się wśród rodaków bezpieczniej".

W osobnej ankiecie respondenci pytani byli o to jakie najważniejsze powody zdecydowały o wyborze przez nich obecnego miejsca zamieszkania. Najwięcej - 25,6 proc. osób chciało mieć blisko do pracy. 20,8 proc. zależało na zamieszkaniu w pobliżu rodziny i znajomych. Niski czynsz był istotnym powodem dla 18,1 proc. Ważne okazały się też: dobra infrastruktura (15,4 proc.) oraz bezpieczna okolica (13,2 proc.)

"Z analizy przekrojowej wynika także, iż im niższe jest wykształcenie i poziom znajomości języka angielskiego imigranta, tym bardziej ceni on sobie bliskość innych Polaków w miejscu zamieszkania. Natomiast imigranci z wysokim wykształceniem i dobrą znajomością języka angielskiego nie przywiązują już takiej wagi do bliskości innych Polaków i wysokości czynszów; ta druga grupa ceni sobie raczej bezpieczną okolicę i dobrą infrastrukturę" - poinformował rzecznik.

Badania wśród polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii dr Michał Szwabe przeprowadził na potrzeby swojej pracy doktorskiej. Zebrał około 650 ankiet, które wypełniali pasażerowie w halach odlotów samolotów do Wielkiej Brytanii, na pokładach samolotów i w autokarach kursujących na Wyspy Brytyjskie. Badane były osoby o różnym statusie materialnym.

PAP - Nauka w Polsce

ula/ tot/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024