Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
18.11.2017 aktualizacja 18.11.2017

Kilka uczelni zainaugurowało w piątek Sieć Akademicką Thales Polska

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przedstawiciele pięciu uczelni i jednego instytutu zainaugurowali w piątek w Gliwicach działalność Sieci Akademickiej Thales Polska. Porozumienie z tą firmą ma m.in. umożliwić studentom staże i praktyki, a pracownikom naukowym włączenie się w realizację prac B+R.

Piątkowe porozumienie z firmą Thales Polska podpisały: Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Łódzka, Politechnika Gdańska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie - podała pierwsza z tych uczelni.

Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk wyjaśnił PAP, że choć międzynarodowa firma Thales od lat współpracuje z wieloma uczelniami, to w Polsce jest to dopiero zainicjowanie tego typu działań.

"Staramy się zacieśnić tę współpracę, wykorzystać potencjał tej firmy z zaawansowanych technologii, działającej w dużej mierze w przemyśle obronnym. Ale umowa dotyczy też takich branż jak transport kolejowy, technologie informatyczne, cyberbezpieczeństwo" – mówił rektor.

Dodał, że skorzystają z tego studenci m.in. poprzez praktyki, staże, w także wspólne realizacje prac dyplomowych; jak i kadra naukowa, która w przyszłości może się włączyć w realizację prac badawczo-rozwojowych (B+R) tej firmy. "Najbardziej liczę jednak na efekt rozwijania kreatywności naszych studentów i pracowników" – zaznaczył prof. Mężyk.

Jak podała Politechnika Śląska, w ramach funkcjonowania tej sieci realizowane będą prace inżynierskie, magisterskie, prace doktorskie oraz inne prace wykonywane przez studentów i pracowników naukowych partnerów sieci.

Tematyka tych prac będzie związana z obszarami zainteresowania Thales Polska, do których należą m.in.: lotnictwo, transport lądowy, obronność, bezpieczeństwo oraz przestrzeń kosmiczna.

W ramach Sieci Akademickiej zadaniem Thales Polska będzie określanie problemów badawczych, które staną się tematami prac realizowanych przez studentów, doktorantów i pracowników nauki. Firma deklaruje również opiekę merytoryczną nad realizowanymi pracami.

Z kolei zadaniem partnerów naukowych będzie m.in. organizacja konkursów, podczas których oceniane będą realizowane wspólnie prace. Partnerzy naukowi deklarują także udostępnianie swojego zaplecza laboratoryjnego oraz udzielanie konsultacji naukowych w trakcie wykonywania prac.

Jak podała firma Thales Polska na swej stronie, grupa zajmuje się głównie technologicznie zaawansowanymi rozwiązaniami dla lotnictwa, transportu lądowego, obronności, bezpieczeństwa oraz przestrzeni kosmicznej, a także działa w zakresie systemów kierowania i sterowania ruchem kolejowym. (PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024