Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
12.06.2018 aktualizacja 12.06.2018

Gdynia/ 98-lecie Akademii Morskiej - uroczyste posiedzenie senatu uczelni

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W poniedziałek w Gdyni odbyło się uroczyste posiedzenie senatu Akademii Morskiej Gdyni. Uczelnia świętuje 98. rocznicę powstania.

Akademia Morska w Gdyni świętuje 98. rocznicę swojego powstania. Jak podkreślał podczas posiedzenia senatu rektor, prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski uczelnia nie tylko trwa i kształci kadry do pracy w sektorze gospodarki morskiej, ale też stale się rozwija.

"Po niemal stu latach działalności Akademia Morska zajmuje wysokie miejsce w rankingu uczelni morskich na świecie" – mówił Zarębski. "Zamierzamy ugruntować pozycję naszej uczelni jako czołowego ośrodka szkolenia morskiego" - dodał.

Podczas uroczystości podpisano porozumienie między Akademią Morską a zarządem Morskiego Portu w Gdańsku, reprezentowanym przez prezesa Łukasza Greinkego i wiceprezesa Marcina Osowskiego.

Umowa ma umożliwić studentom uczestnictwo w nowych zajęciach, a także stażach i wizytach studyjnych w Porcie Gdańsk. Jak zaznaczył rektor Akademii Morskiej: "Kładziemy nacisk na działania zapewniające naszym studentom rozwój i poznanie zaawansowanych technologii, co zwiększa konkurencyjność naszych absolwentów na rynku pracy". Poinformował, że 1 października uczelnia uzyska status Uniwersytetu Morskiego. "To uhonorowanie wysiłku wszystkich naszych pracowników" – powiedział.

Posłanka na Sejm RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk, absolwentka uczelni, mówiła, że sprawnie prowadzona edukacja morska na wybrzeżu to priorytet.

Zasłużeni dla uczelni uczeni oraz wyróżniający się studenci i pracownicy Akademii otrzymali podczas posiedzenia senatu nagrody.

Akademia Morska powstała w 1920 roku jako wyższy zakład naukowy. Pierwotnie miała siedzibę w Tczewie. Absolwenci nie mieli wtedy jeszcze uprawnień, jakie dają studia wyższe. Uczestniczyli w tworzeniu potencjału gospodarki morskiej w II RP. Do Gdyni uczelnię przeniesiono w 1930 roku. Obecnie kształci na czterech wydziałach: Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa, Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym. Do końca 2018 roku planuje się powołanie Wydziału Informatyki.(PAP)

Autor: Arkady Saulski

asl/ wus/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024