Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
14.07.2018 aktualizacja 14.07.2018

POChP trzeba leczyć wcześniej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) niszczy płuca wcześniej niż dotychczas uważano, zatem również leczenie należałoby rozpoczynać wcześniej – informuje pismo „The Lancet Respiratory Medicine”.

POChP jest przewlekłą, postępującą chorobą , która powoli uszkadza tkankę płucną. Zdaniem ekspertów po 40. roku życia może na nią cierpieć nawet co dziesiąta osoba. Do roku 2020 POChP może stać się trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Obecnie pacjenci w początkowym stadium choroby, zdiagnozowanym podczas badania czynnościowego płuc, otrzymują minimalne leczenie lub nie są leczeni wcale.

Dr Tillie-Louise Hackett z University of British Columbia i jej zespół wykazali, że nawet pacjenci z łagodną postacią POChP, która może nie dawać widocznych objawów stracili już znaczną część swoich małych dróg oddechowych - średnio ponad 40 proc.

Próbki tkanki płucnej pobrane od 34 pacjentów były analizowane za pomocą skanera mikro-CT o ultrawysokiej rozdzielczości.

Odkrycie może decydująco zmienić sposób leczenia POChP. Sugeruje również, że wcześniejsze badania kliniczne leków na dużych grupach pacjentów mogły się nie powieść z powodu obecnych już u pacjentów znacznych i nieodwracalnych uszkodzeń tkanki płucnej.

Gdyby te same leki podawać osobom we wcześniejszym stadium choroby, z mniej zniszczonymi płucami, rezultaty mogły być zupełnie inne.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024