Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
28.03.2019 aktualizacja 28.03.2019

B. rektor Politechniki Gdańskiej odznaczony Medalem Gloria Artis

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał w środę rektor Politechniki Gdańskiej latach 1996–2002 prof. Aleksander Kołodziejczyk. Odznaczenie wręczono podczas posiedzenia Senatu PG z okazji pierwszego w historii Święta Politechniki Gdańskiej.

Medal Gloria Artis to najwyższe odznaczenie przyznawane przez ministerstwo kultury. Honorowane są nim osoby i instytucje wyróżniające się w działalności artystycznej i kulturalnej oraz ochronie dziedzictwa narodowego.

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczył prof. Kołodziejczykowi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

W laudacji na cześć wyróżnionego prorektor PG ds. organizacji prof. Janusz Cieśliński przypomniał, że Aleksander Kołodziejczyk jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej. "Całe swoje życie zawodowe związał jednak z Politechniką Gdańską, gdzie przez dwie kadencje był prorektorem ds. kształcenia, a następnie również przez dwie kadencje rektorem uczelni" - dodał.

"Profesor Aleksander Kołodziejczyk był inicjatorem, organizatorem i promotorem dosłownie setek wydarzeń kulturalnych, które miały miejsce nie tylko na terenie Politechniki Gdańskiej, ale również w innych ośrodkach akademickich i nieakademickich Pomorza" - powiedział prorektor PG.

Podkreślił, że prof. Kołodziejczyk zainicjował współpracę z Akademią Muzyczną w Gdańsku, dzięki której na PG zorganizowanych zostało ponad 200 koncertów muzyki klasycznej. "Dzięki tej inicjatywie gościliśmy na Politechnice Gdańskiej m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Rafała Blechacza" - nadmienił.

"Przez 14 lat dzięki osobistemu zaangażowaniu profesora Kołodziejczyka w parafii pod wezwaniem Bożego Ciała w Gdańsku-Morenie odbywały się doroczne koncerty oratoryjne pod nazwą +Tradycyjne Koncerty Majowe+. Uczestniczyły w nich setki, a w szczytowym okresie nawet tysiące słuchaczy" - mówił w laudacji prorektor PG. Dodał, że "szczególnym mecenatem" profesor Kołodziejczyk "otoczył Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej". "Wiele koncertów tego zespołu profesor Kołodziejczyk organizował osobiście i pozyskiwał sponsorów" - zaznaczył.

"Na uczelni technicznej, jaką jest Politechnika Gdańska, gdzie przede wszystkim jest namysł nad naukami ścisłymi, to, że pojawiają się ważne wydarzenia kulturalne, zwłaszcza muzyczne to piękna rzecz i tradycja" - powiedział Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury przywołał słowa filozofa Leszka Kołakowskiego o tym, że "każda dziedzina aktywności ludzkiej podlega racjonalnemu wyjaśnieniu". "I myślę, że w gmachu Politechniki Gdańskiej to jest szczególnie rozumiane, jaka jest geneza twórczości ludzkiej, z czego dane dzieło się wzięło. Jedną z aktywności kulturalnych, która wymyka się racjonalnemu wyjaśnieniu jest muzyka, bo ona jak powiedział profesor Kołakowski +jest nie z tego świata+. I myślę, że taką fascynację muzyką odkrył właśnie profesor Aleksander Kołodziejczyk i dlatego wprowadził ją tak obficie w przestrzeń Politechniki Gdańskiej" - powiedział Sellin.

W trakcie uroczystego posiedzenia Senatu PG wręczono też Medal za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej. Otrzymał go profesor emeritus PG z Wydziału Chemicznego Ryszard Andruszkiewicz.

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu PG odbyło się także przyjęcie w poczet profesorów tytularnych Politechniki Gdańskiej tych profesorów, którzy otrzymali tytuł w 2018 roku, a także ślubowanie oraz promocja doktorów habilitowanych i doktorów, którym w zeszłym roku stopnie naukowe nadały uprawnione rady wydziałów. Nagrody Rektora PG „Dyplom Roku” otrzymali również autorzy najlepszych prac magisterskich obronionych w 2018 r.

Dzień uroczystego posiedzenia Senatu PG poświęconego promocjom akademickim, które odbywa się w marcu każdego roku, został ustanowiony Świętem Politechniki Gdańskiej zgodnie z uchwałą Senatu PG przyjętą 21 lutego 2018 r.

Na PG uczy się ok. 15 tysięcy studentów na dziewięciu wydziałach. Uczelnia kształci na 34 kierunkach studiów I stopnia i 33 kierunkach II stopnia oraz ok. 60 kierunkach studiów podyplomowych.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024