Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
19.05.2016 aktualizacja 19.05.2016

Uruchomiono portal promujący polskie zabytki

Fot. materialy prasowe Fot. materialy prasowe

Trójwymiarowy model średniowiecznego palatium na Ostrowie Lednickim, XIX-wiecznego mostu nad rzeką Łyną czy zamku krzyżackiego w Człuchowie - to tylko wybrane zabytki prezentowane w nowym serwisie internetowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) Zabytek.pl, który zadebiutował w sieci.

Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP rzecznik prasowa NID Wioletta Łabuda-Iwaniak, kluczem wyboru prezentowanych zabytków były obiekty wpisane do rejestru zabytków, które posiadają dobrze opracowane noty na swój temat. Zasoby obejmują obiekty architektoniczne, pomniki historii, stanowiska archeologiczne, miejsca z Listy światowego dziedzictwa UNESCO.

W sumie w serwisie zaprezentowano ponad 24 tys. zabytków - począwszy od najstarszych na ziemiach Polski stanowisk archeologicznych po XX-wieczne budowle.

Jak czytamy w przesłanym PAP komunikacie NID, portal skierowany jest do wielu grup użytkowników, m.in. naukowców, studentów, pasjonatów, turystów. Pod kątem tych ostatnich przygotowano część serwisu nazwaną "kolekcje" - dodała w rozmowie z PAP Łabuda-Iwaniak. W zakładce zgrupowano zabytki o podobnej chronologii czy przeznaczeniu np. w postaci zamków obronnych Polski centralnej. Kolekcje mają zachęcić osoby odwiedzające witrynę do poznania prezentowanych tam zabytków w czasie wakacji. Łącząc się ze stroną przy pomocy urządzenia mobilnego, można uzyskać np. informację o najkrótszej trasie podróży do wybranego celu. Kolejne kolekcje będą dodawane w serwisie w najbliższych miesiącach.

Wybrane zabytki prezentowane są w postaci wizualizacji i filmów trójwymiarowych. Trójwymiarowe modele można odwracać i przesuwać za pomocą uchwytów i suwaków. System umożliwia również analizowanie przekrojów konstrukcji oraz zapisywanie efektów swoich prac na własnym komputerze. Podstawowy wpis dotyczący obiektu składa się z opisu, wzbogaconego o galerie współczesnych i archiwalnych fotografii. Użytkownicy mogą wyszukiwać zabytki korzystając z różnego rodzaju filtrów - m.in. ze względu na czas powstania lub lokalizację.

"Portal jest przykładem efektywnej współpracy ze środowiskami ekspertów, a także pasjonatów. Uzupełnieniem wielu informacji są zdjęcia pochodzące z projektu społecznościowego Wiki Lubi Zabytki, nad którym NID sprawował patronat merytoryczny w latach 2011-2014" - czytamy w nadesłanym komunikacie.

Serwis dostępny jest pod adresem www.zabytek.pl  Witryna administrowana jest przez NID.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024