Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
24.09.2019 aktualizacja 24.09.2019

W Kaliszu otwarto nowoczesne Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Po raz drugi biorę udział w takiej uroczystości, ale widzę, że Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych w Kaliszu jest nowocześniejsze od tego, który miałem zaszczyt otwierać – powiedział w poniedziałek w Kaliszu marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W Collegium Medicum przy ul. Kaszubskiej w Kaliszu otwarto Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych dla studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PWSZ).

W ośrodku na praktycznej nauce zawodu będą kształcić się pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, kosmetolodzy oraz radioterapeuci.

Centrum składa się z ośmiu nowoczesnych sal, w których studenci PWSZ będą ćwiczyć na fantomach, trenażerach i sprzęcie chirurgicznym. Koszt budowy i wyposażenia ośrodka wyniósł ponad 2,5 mln zł, z czego ponad 2 mln to środki unijne.

"Te koszty trzeba skorygować, bo wydaliśmy 500 tysięcy zł więcej, a dodatkowe pieniądze wzięliśmy z budżetu PWSZ" – zażartował podczas uroczystości otwarcia rektor PWSZ w Kaliszu prof. Andrzej Wojtyła.

Dyrektorem centrum został były dyrektor kaliskiego szpitala Wojciech Grzelak, z zawodu ginekolog.

Zdaniem rektora Wojtyły centrum jest jednym z najnowocześniejszych w Europie.

"Zależy nam na tym, żeby nasi studenci byli dobrze wyszkoleni. To ma przełożenie na bezpieczeństwo pacjenta" – podkreślił Wojtyła.

W uroczystości uczestniczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"Z wykształcenia jestem lekarzem i uczyliśmy się w zupełnie innych warunkach, ponieważ nie mieliśmy takich symulatorów i możliwości korygowania swoich czynności praktycznych. To centrum pozwala na wykształcenie personelu medycznego na najwyższym poziomie. Bardzo zależy nam na jakości świadczonych usług" – powiedział.

Karczewski przyznał, że „bardzo często narzekamy na służbę zdrowia, nie ma spotkania, na którym nie mówiono by o służbie zdrowia i problemach. Wiemy o tym, bo przecież nie można powiedzieć, że służba zdrowia funkcjonuje idealnie. Zgadzam się, że ta codzienna służba zdrowia wymaga naprawy i dofinansowania, i będziemy to robić" - powiedział i zauważył, że "trzeba też powiedzieć, że ci, którzy wyjeżdżają za granicę bardzo często wybierają na leczenie nasze szpitale. Mówią, że w Polsce jakość świadczonych usług jest lepsza. Jest dobrze z poziomem naszej medycyny, musimy jeszcze sporo zmienić w zakresie finansowania, ale to jest proces, to musi trwać; wiemy, w jakim kierunku mamy iść. Zawsze pacjent musi pozostać w centrum” – powiedział marszałek.

Karczewski podkreślił, że rząd chce dużo zrobić dla służby zdrowia i wierzy, że to się uda.

Marszałek poinformował, że jeszcze w tej kadencji parlamentu będzie podejmowana ustawa, która zmieni status Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Akademię Kaliską, a w przyszłości w uniwersytet.

„Jestem absolutnie przekonany, że konieczne jest stworzenie w Kaliszu wydziału lekarskiego” – powiedział Karczewski.

"Kiedyś byłem przeciwny powstawaniu uczelni w małych ośrodkach, w których nie ma tradycji akademickich, wydziałów lekarskich, klinik. Ale myliłem się i zmieniłem absolutnie zdanie, ponieważ widzę, że ośrodki, w których powstają wydziały lekarskie świetnie sobie radzą i są na bardzo wysokim poziomie a studenci osiągają bardzo wysokie wyniki na egzaminach. W takich ośrodkach jest bardzo duża dbałość o studenta, bezpośrednia relacja mistrz-uczeń bez bariery w osobach, które stoją na drodze pomiędzy studentem a profesorem. A później absolwenci chcą zostać w mieście, w którym się wykształcili” – ocenił Stanisław Karczewski.

Studia na kierunku pielęgniarskim w PWSZ w nowym roku akademickim rozpocznie 40 osób.(PAP)

Autor: Ewa Bąkowska

bak/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024