Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
13.05.2015 aktualizacja 13.05.2015

O fenomenie geniuszu na Copernicus Festival

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Fenomenowi geniuszu poświęcony będzie Copernicus Festival, jaki odbędzie się w Krakowie w dniach 18 – 23 maja. O tym, czy geniusz to kwestia inteligencji i zdolności, czy osobowości i pracy; jak powstają arcydzieła i przełomowe odkrycia – zastanawiać się będą uczestnicy festiwalu.

Festiwalowi przyświeca idea wyrażona przez jego dyrektora programowego Michała Hellera: "Nauka to jedna z najbardziej fascynujących przygód ludzkości, naznaczona zmaganiami z tajemnicami przyrody, ale i intelektualną radością poznawania. Rzadko jednak stawiamy sobie pytanie, w jak wielkim stopniu odkrycia naukowe kształtują nasz sposób postrzegania rzeczywistości i jak bardzo wpływają na całość tego, co nazywamy kulturą".

Odbywające się w ramach tegorocznej, drugiej edycji festiwalu wykłady, debaty, spotkania, koncerty, wystawy i projekcje filmowe będą miały na celu zobrazować przejawy geniuszu w różnorodnych dziedzinach. Zaproszeni gości spróbują opisać i wyjaśnić geniusz z perspektywy tych dziedzin, w których są ekspertami.

"Rozpoczynając w ubiegłym roku Copernicus Festival postawiliśmy sobie cel, aby pokazywać naukę w inny sposób niż to się zwykle robi – nie jako gotowe teorie, ale jako nieodłączną część kultury (…). Z tego też powodu głównymi bohaterami każdej edycji Festiwalu Kopernika nie są ludzie, nie są naukowcy – tylko idee. W tym roku ideą, której chcemy poświęcić uwagę, jest idea geniuszu. Chcemy zadać pytanie, skąd ta idea się wzięła w dzisiejszym znaczeniu tego słowa; kim jest geniusz, kto zasługuje na miano geniusza; zastanowić się, jakie są przejawy geniuszu w różnych dziedzinach. Chcemy wreszcie zadać pytanie, czy nie jest tak, że żyjemy w czasach, w których prawdziwy geniusz nie jest już możliwy" – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej przedstawiciel rady programowej prof. Bartosz Brożek.

Jak poinformował, każdy z festiwalowych dni podzielony jest na kilka pasm. Dzień zaczyna się od "śniadania mistrzów", a kończy debatą główną. Każdego dnia odbywać się będą zajęcia dla dzieci - nauka czytania, dla licealistów - lekcje czytania i wykład główny. W każdym dniu festiwalu odbywać się też będą warsztaty, wykłady, projekcje filmowe. Dokładny program zamieszczono na stronie: www.copernicusfestival.com

Wśród gości festiwalu znaleźli się m.in. prof. Anna Wierzbicka, prof. George Ellis, Tetsuro Matsuzawa, prof. Ewa Łętowska, Jacek Dukaj i Marek Krajewski.

Festiwal zainauguruje 18 maja w Filharmonii Krakowskiej recital fortepianowy ukraińskiego pianisty Aleksandra Gawrylyuka w hołdzie dla Józefa Hofmanna.

Jak poinformowała podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka, festiwal zdobył fundusze na edycje do 2017 roku.

Inicjatorami Copernicus Festival są Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, partnerem strategicznym festiwalu jest "Tygodnik Powszechny".

PAP - Nauka w Polsce

hp/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024