Strona główna
Społeczeństwo

Będąc w dobrym humorze, przymykamy oko na własne błędy

05.04.2017 Społeczeństwo

Fot. Fotolia

Gdy jesteśmy w dobrym humorze, przyjaźniej patrzymy na świat zewnętrzny, ale też przymykamy oko na własne błędy - wykazały badania aktywności mózgu. W nastroju neutralnym prawdopodobnie w większym stopniu staramy się wyciągać konsekwencje z popełnionych pomyłek.

Wiele dotychczasowych badań pokazuje, że reakcja naszego mózgu na proste błędy, które popełniamy w codziennym życiu, takie jak niezauważenie autobusu na przystanku, dotknięcie gorącego jeszcze żelazka to proces automatyczny, którego nie da się kontrolować z zewnątrz.

 

Szybkie dostrzeżenie takiego prostego dość błędu - informuje Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - ma duże znaczenie ewolucyjne. Czasami takie przeoczenie, np. niezauważenie lwa czy tygrysa przez naszych praprzodków, czy współczesne pomylenie koloru świateł na skrzyżowaniu mogą nas kosztować bardzo dużo.

 

"Okazuje się, że działając z zewnątrz, czyli indukując nastrój możemy jednak modulować przebieg tych procesów. Wpływać nie tyle na samą reakcję na błąd, ale na to, w jaki sposób go później analizujemy i jak go sobie uświadamiamy” – mówi psycholog z IP UJ dr Wioleta Walentowska.

 

Naukowcy z belgijskiego Uniwersytetu w Gandawie i Instytutu Psychologii UJ, pracujący pod kierownictwem prof. Gillesa Pourtoisa, badając przebieg fal mózgowych wykazali, że będąc w pozytywnym nastroju przymykamy oczy na błędy, które popełniamy. "Nasz mózg, zakładając różowe okulary w postaci dobrego humoru powoduje, że przykładamy do własnych pomyłek mniejszą wagę" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

 

W jaki sposób wprowadzić badanych w pozytywny nastrój? Prosi się ich, aby przypomnieli sobie jeszcze świeże, przyjemne wspomnienia, np. spotkanie z przyjaciółmi czy spacer nad morzem w ciepły letni wieczór. Chodziło o to, aby badany wręcz zatopił się w nim, przypomniał sobie zapach gotowanej kolacji, dotyk piasku pod stopami na plaży, widok zachodzącego słońca. W badaniu brała też udział grupa „neutralna”, której zadanie nie było tak wdzięczne: musiała przypomnieć sobie zdarzenie neutralne, np. zrelacjonować wykonywane każdego ranka czynności.

 

Badani wprawieni już w odpowiedni nastrój wykonywali bardzo proste zadanie, np. naciskali przycisk, kiedy na ekranie pojawiała się czerwona kropka, ale nie reagowali, kiedy kropka była zielona. Działając pod silną presją czasu popełniali dużo błędów. Aktywność ich mózgu monitorowana przy pomocy EEG pokazywała, że błędne reakcje zawsze wywoływały bardzo silne reakcje.

 

„Reakcja mózgu w momencie popełniania błędu, kiedy mamy ochotę powiedzieć: miałam tego nie robić, źle to zrobiłam - była taka sama u obydwu grup. Duża różnica pojawia się nieco później – na etapie związanym z opracowaniem poznawczym, uświadomieniem sobie konsekwencji popełnionego błędu” – wyjaśnia dr Walentowska.

 

W tym późniejszym etapie badani w pozytywnym nastroju w znacznie mniej przejmowali się popełnionymi błędami. Ich mózgi prawie jednakowo traktowały reakcje błędne i poprawne. Za to osoby w neutralnym nastroju znacznie silniej reagowały na błąd i możliwe jego konsekwencje. Prawdopodobnie w większym stopniu starały się wyciągać konsekwencje z popełnionych błędów czy wykorzystywać informacje o pomyłce przy kolejnych próbach.

 

Dr Walentowska uspokaja jednak, że ta reakcja mózgu pojawia się raczej przy prostych błędach, popełnianych w codziennym życiu. Nie musimy się obawiać, że pozytywny nastrój znacząco zmniejszy naszą czujność przy wyciąganiu konsekwencji z bardziej „wyrafinowanych” życiowych pomyłek. Refleksja towarzysząca tym bardziej skomplikowanym błędom jest procesem o wiele bardziej złożonym.

 

„Dla codziennego funkcjonowania, poczucia komfortu i utrzymywania dobrostanu (ang. well-being), perspektywa utrzymywania się w dobrym nastroju jest więc bardziej efektywna. Może na przykład pomagać niwelować stres, który jest nieodłączną częścią naszego życia, a bardzo często towarzyszy drobnostkom. Perspektywa ta nie powinna być jednak sztuczna. Na pytanie, czy warto zjeść całe pudełko czekoladek, aby być w dobrym nastroju, każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie sam” – podsumowuje psycholog.

 

Artykuł opublikowano w czasopiśmie “Cognitive, Affective, & Behavioral Neuroscience”. Jest dostępny na stronie: doi:10.3758/s13415-016-0466-8

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: psychologia , mózg
Podziel się
Ocena: 0 głosów

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Newsletter

Książka

Jazzmen w świecie fizyki; fizyk w świecie jazzu Jazzmen w świecie fizyki; fizyk w świecie jazzu

Książka "Jazz i fizyka” wymaga skupienia, ale jej unikalny temat sprawia, że ulegamy narracji fizyka i saksofonisty jazzowego Stephona Alexandra. Przekonuje on, że Wszechświat ma ukrytą muzyczną naturę, odwołując się przy tym do teorii naukowych, jazzowych improwizacji, spotkań z inspirującymi go fizykami i muzykami.

Więcej

Kalendarium

urodził się szwedzki przyrodnik Karol Linneusz
wynalazca telegrafu Samuel Morse nadał pierwszą wiadomość
zmarł Mikołaj Kopernik
Więcej

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Myśl na dziś

Odrobina filozofii skłania umysł człowieka ku ateizmowi. Ale prawdziwa głębia filozofii zwraca umysł ku religii.
Francis Bacon

Tagi

-->