Strona główna
Społeczeństwo

A gdyby tak każdy mógł zaprojektować swój dom?

13.09.2017 Społeczeństwo, Innowacje, Człowiek

Na zdjęciu Krystian Kwieciński. Fot. Politechnika Warszawska

A co gdyby można było, trochę jak w grze komputerowej, samodzielnie zaprojektować swój dom, a program sam zadbałby o reguły, których należy przestrzegać w architekturze? Taką możliwość bada Krystian Kwieciński, doktorant z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Oryginalny, specjalnie przygotowany dla klienta projekt od architekta sporo kosztuje. A tańszy, gotowy projekt domu to pójście na kompromisy. Być może w przyszłości pojawi się nowa możliwość - program, który ułatwi klientowi wypracowanie wymarzonego domu...

 

Już teraz można sobie zamówić przez internet np. spersonalizowane buty (wybrać kolory, materiał, hafty), auto o wymarzonych parametrach (wybierając silnik, kolor tapicerki, styl wykonania deski rozdzielczej) albo poprzez aplikację "zaprojektować" meble na miarę własnych potrzeb (wybrać kolor i rozmiary szafek, liczbę półek i ich wysokość). To tzw. przemysłowa indywidualizacja (ang. mass customization).

 

Krystian Kwieciński przekonuje, że podobne narzędzia można byłoby wykorzystywać przy kompleksowym projektowaniu domów. O badaniach doktoranta z PW poinformowali przedstawiciele PW w przesłanym PAP komunikacie.

 

"Powstaje co raz więcej narzędzi cyfrowych, które są adresowane do osób zainteresowanych samodzielnym zaprojektowaniem domu" – mówi Krystian Kwieciński. Wbrew pozorom do obsługi tych narzędzi potrzeba jednak fachowej wiedzy.

 

Dlatego badacz z PW zastanawia się nad systemem, który pomógłby użytkownikowi zaplanować poszczególne elementy budynku. Program dawałby możliwość „zbudowania” własnego domu w świecie wirtualnym. Ważne jest, aby zabezpieczyć klienta przed jego nieograniczoną fantazją i zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania. Nie może przecież powstać budynek, który nie będzie zgodny z obowiązującymi przepisami i powszechnie przyjętymi zasadami projektowania, będzie miał na przykład źle zaplanowane pokoje lub niedoświetlone pomieszczenia.

 

"W oparciu o wytyczne od klienta i reguły projektowe określone przez architekta system wygeneruje odpowiedź projektową, która powinna godzić wymagania obu stron" – tłumaczy Krystian Kwieciński.

 

Model teoretyczny takiego systemu Krystian Kwieciński stworzył z pomocą prof. Władysława Homendy z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych. W zeszłym roku udało się ten model zaimplementować i przetestować w oprogramowaniu służącym do generowania miast.

 

Istnieją już wprawdzie firmy, które pozwalają użytkownikowi wybrać materiały i elementy wykończenia podczas projektowania domów, ale wyobraźnia podpowiada, że w tej dziedzinie możliwości są znacznie większe.

 

Kwieciński przekonuje, że architekci, którzy na co dzień w kreatywny sposób rozwiązują problemy projektowe, nie powinni czuć się zagrożeni. "Zaproponowany system jest w stanie jedynie poszukiwać rozwiązania prostych i powtarzalnych problemów projektowych, ale nie jest on w stanie myśleć kreatywnie" – wyjaśnia doktorant. Jak tłumaczy, system ma ułatwić klientowi udział w procesie projektowym. Architekt będzie więc mógł korzystać z tego rozwiązania w codziennej pracy. "Mój doktorat ma na celu zarówno zbadanie możliwości oferowanych przez tego typu podejście, jak również ograniczeń związanych z jego stosowaniem" - wyjaśnia.

 

Krystian Kwieciński najbliższe 9 miesięcy w ramach Stypendium Fulbrighta spędzi w Pennsylvania State University, gdzie będzie realizował projekt badawczy „Ograniczenia zastosowania przemysłowej indywidualizacji w budownictwie mieszkaniowym”. Tam będzie miał okazję współpracować z prof. Jose Duartem.

 

Duarte przeanalizował styl budynków Álvaro Sizy na portugalskim osiedlu socjalnym na peryferiach miasta Évora. Duerte określił i zalgorytmizował reguły, które rządziły projektem tego osiedla. Program komputerowy wygenerował serię rozwiązań projektowych. Álvaro Siza oglądając te projekty stwierdził, że wszystkie są zgodne z jego założeniami. W ten sposób prof. Duarte potwierdził, że automatyczne projektowanie domów na podstawie ściśle określonych zasad jest możliwe.

 

"Od tego czasu minęło ponad 15 lat, a przemysłowa indywidualizacja nie znalazła powszechnego zastosowania w budownictwie mieszkaniowym. Na pytanie >>dlaczego?<< chciałbym znaleźć odpowiedź właśnie podczas wyjazdu do Stanów" - kończy Kwieciński.

 

Nauka w Polsce

 

lt/ ekr/

Tagi: architektura
Podziel się
Ocena: 0 głosów

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Newsletter

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Kalendarium

we Francji zniesiono monarchię i ustanowiono I Republikę. Jest to data początkowa kalendarza rewolucyjnego.
przeprowadzono pierwsze egzekucje w komorach gazowych w Auschwitz
zmarł Zygmunt Freud, austriacki neurolog i psychiatra (urodzony w 1856)
Więcej

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Tagi