25.02.2021
PL EN
20.08.2004 aktualizacja 20.08.2004

Chorobą legionistów można się zarazić również w Polsce

Zakażenie bakterią Legionella pneumophila, lub innymi pałeczkami Legionella zagraża również Polakom.

Do zakażenia może dojść wszędzie tam, gdzie jest tworzony aerozol wodno-powietrzny z wody, w której namnożyły się te bakterie, czyli np. pod prysznicem, czy w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Czym jest \"choroba legionistów\" wyjaśniają specjalistki z Zakładu Bakteriologii Państwowego Zakładu Higieny http://www.pzh.gov.pl - dr Katarzyna Pancer i prof. Hanna Stypułkowska-Misiurewicz.

NIE TYLKO NAD MORZEM ŚRÓDZIEMNYM

Najczęściej do zakażenia bakteriami Legionella dochodzi w krajach basenu Morza Śródziemnego, ale choroba występuje w całej Europie, również w Polsce.

Nazwa \"choroba legionistów\" nie jest związana ani z legionami rzymskimi, ani z Legionami Polskimi, ale z amerykańskimi weteranami wojennymi, którzy zebrali się w 1976 roku w Filadelfii. Zachorowało wówczas 221 osób, zmarły 34 (15 proc. chorych).

Choroba legionistów, czyli legionelozowe zapalenie płuc wywoływana jest przez bakterię Legionella pneumophila (lub inne pałeczki Legionella) i objawia się najczęściej jako ciężkie zapalenie płuc, często obustronne, z wysoką gorączką (powyżej 38 st. C), splątaniem umysłowym, a nawet utratą przytomności (lub innymi objawami ze strony układu nerwowego), kaszlem, niewydolnością oddechową.

Często obserwuje się objawy ze strony układu pokarmowego - biegunkę, nudności, wymioty. Badaniami laboratoryjnymi stwierdza się podwyższony poziom enzymów wątrobowych, upośledzenie funkcjonowania nerek.

BAKTERIE W AEROZOLU WODNO-POWIETRZNYM

Jak zaznaczają specjalistki, do zakażenia może dojść wszędzie tam, gdzie jest tworzony aerozol wodno-powietrzny z zakażonej przez te bakterie wody.

Takimi urządzeniami są prysznice, jacuzzi, klimatyzatory, nawilżacze, spryskiwacze ogrodowe, inhalatory, fontanny, itp.

Do zakażenia może dojść niemal wszędzie - w domu (zarówno w bloku mieszkalnym, jak i domu jednorodzinnym), w pracy, podczas wakacji, lub wyjazdu służbowego.

Najczęściej źródłem zakażenia są wanny perełkowe, sieci wody ciepłej oraz wieże chłodnicze systemów klimatyzacji, lub chłodzenia przemysłowego.

Opisano także przypadki zakażenia noworodków w wyniku kąpieli w zakażonej wodzie.

BADANIE NA OBECNOŚĆ LEGIONELLI

Legionelozowe zapalenie płuc wymaga leczenia specjalnie dobranymi antybiotykami, na które bakteria jest wrażliwa.

W przypadku podejrzenia choroby legionistów lekarz powinien zlecić specjalistyczne badania, które pozwolą stwierdzić, czy chorobę wywołały legionelle, czy inne bakterie.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

20 sierpnia 2004

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2021