25.02.2021
PL EN
11.01.2006 aktualizacja 11.01.2006

Norweskie krowy śpią na materacach i dają więcej mleka

<p>Jako pierwszy kraj na świecie Norwegia zagwarantowała swym krowom ustawowo od początku 2006 roku nocny wypoczynek na materacach - podaje agencja <a href="http://www.dpa.de/">dpa</a>. </p>

Podczas gdy krowy wyglądają na bardzo zadowolone, ich hodowcy nie są zbyt entuzjastyczni. "To dość droga inwestycja, do której nas zmuszono" - wyznają.

Jednak i oni na dłuższą metę mogą odnieść korzyści, gdyż według dotychczasowych badań krowy dzięki nocnemu wypoczynkowi w komfortowych warunkach mogą dawać nawet o 10 proc. mleka więcej. I to wysokiej jakości!
 
Chociaż Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, norwescy hodowcy jako pierwsi wprowadzili w życie dyrektywę unijną, która oprócz zaostrzonych przepisów higienicznych w oborach przewiduje również zapewnienie zwierzętom miękkich podkładów do snu.

Hodowcy, którzy stosują się do przepisu, mają spory wybór: od prostych mat gumowych po komfortowe materace. Średnia cena materaca wynosi 120 euro.

Niezależnie od tego, czy materac jest tani czy droższy, krowy leżą na nim chętniej niż na gołej ziemi czy warstwie słomy. Dzięki temu dłużej przeżuwają, a to podnosi ich mleczność i jakość mleka. Dlatego też inwestycja zwróci się w ciągu roku - twierdzą specjaliści. KD

PAP - Nauka w Polsce

jjj

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2021