24.01.2021
PL EN
08.11.2017 aktualizacja 08.11.2017

Opolskie/Kędzierzyńskie Azoty przyjmą studentów z PWSZ w Nysie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie podpisała we wtorek umowę o współpracy z Grupą Azoty Zakładami Azotowymi Kędzierzyn. Umowa przewiduje m.in. staże dla studentów oraz wsparcie ze strony uczelni dla firmy.

Jak zapewniają strony porozumienia, na współpracy mają skorzystać zarówno zakłady chemiczne, jak i uczelnia oraz jej studenci. Firma liczy na napływ wykwalifikowanych pracowników oraz zaangażowanie naukowców z Nysy w opracowywanie nowych technologii wykorzystywanych przez ZAK.

"Współpraca z uczelniami wyższymi daje nam szansę realizacji interdyscyplinarnych projektów, przynoszących korzyści dla obu stron. Dokładnie analizujemy każdą pojawiającą się możliwość w tym zakresie. Uczelnie wyższe, dysponujące cennym zapleczem badawczym, to partnerzy, których traktujemy perspektywicznie" - zapewnia Paweł Mortas, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

Według deklaracji spółka zaangażuje się w dopasowanie programów kształcenia uczelni do potrzeb rynku. Przewiduje także organizację staży przemysłowych dla pracowników PWSZ w Nysie. W ubiegłym roku w kędzierzyńskiej fabryce praktykę miało 30 studentów z różnych uczelni - głównie kierunków technicznych. W przypadku uczelni nyskiej władze spółki oferują praktyki dla studentów zarządzania i inżynierii produkcji oraz informatyki i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie powstała w 2001 roku, jako kontynuator tradycji gimnazjum jezuickiego, założonego w XVII wieku, w którym nauki pobierał m.in. przyszły król Polski Michał Korybut Wiśniowiecki. Obecnie na 14 kierunkach kształci się około 3 tysiące studentów; absolwenci mogą otrzymać tytuł licencjata lub inżyniera. Szkoła prowadzi także studia II stopnia (magisterskie) na kierunku pielęgniarstwo.

PAP - Nauka w Polsce

autor: Marek Szczepanik

masz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021