Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.09.2021
PL EN
08.11.2017 aktualizacja 09.11.2017

Blisko 800 nowych eksponatów w centrum przyrodniczym Uniwersytetu w Białymstoku

Fot. J. Kupryjanowicz Fot. J. Kupryjanowicz

Blisko 800 różnych minerałów, skamieniałości, meteorytów i tektytów trafiło do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego Uniwersytetu w Białymstoku. Kolekcja to dar geologów - Ireny i Jana Data. Zbiór będzie można zobaczyć na wystawie w przyszłym roku.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy działa od 1999 roku, od kilku lat mieści się w kampusie uniwersytetu; znajduje się w nim ok. sześciu tys. eksponatów.

Obecny zbiór podarowany przez państwa Data to duży i znaczący zbiór dla centrum - powiedział PAP kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego Wiesław Mikucki.

Wśród darów znajduje się zbiór 745 minerałów i skamieniałości. Mikucki powiedział, że jest niezwykle różnorodny, a do najcenniejszych okazów należą agaty. Wiele z nich pochodzi z polskich lokalizacji - z Nowego Kościoła, Płóczek i Rudna, ale są też agaty z Czech, Afryki (z Maroka, Botswany), Brazylii i Australii.

Do uniwersyteckiego centrum trafiły również m.in. ametysty kaktusowe, piryty, granaty, galena, kwarce szkieletowe i wiele innych minerałów ze wszystkich kontynentów.

Natomiast zbiór meteorytów i tektytów (czyli bryłek zasobnego w krzemionkę naturalnego szkliwa, które powstały najprawdopodobniej w wyniku topienia się skał pod wpływem uderzenia meteorytów w Ziemię) liczy 40 eksponatów. Jak powiedział Mikucki, eksponaty będą zaczątkiem nowej kolekcji, bo - jak wyjaśnił - w zbiorach centrum było zaledwie kilka meteorytów i tektytów. "Gablota na tę kosmiczną materię już czeka" - dodał.

Jak poinformowała rzeczniczka białostockiej uczelni Katarzyna Dziedzik, podarowane eksponaty zostaną teraz opisane przez pracowników centrum i przygotowane do ekspozycji. Ma zostać otwarta w połowie stycznia. Eksponaty będą prezentowane na wystawie czasowej, następnie wybrane okazy można będzie oglądać ma jednej ze stałych wystaw.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze mieści się w przestronnym budynku w kampusie. W dziewięciu salach wystawowych na powierzchni 750 m kw. prezentowanych jest dziesięć ekspozycji stałych dotyczących przyrody północno-wschodniej Polski, rejonów polarnych, fauny mórz podzwrotnikowych, skamieniałości, minerałów i skał. (PAP)

 

Nauka w Polsce

 

autor: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021