22.01.2021
PL EN
10.11.2017 aktualizacja 10.11.2017

Polscy astronomowie i artyści w Indiach przedstawią historię kosmosu

Fot. materiały prasowe Instytut B61 Fot. materiały prasowe Instytut B61

"Ewolucja gwiazd" - performans z pogranicza nauki i sztuki przygotowany przez polski Instytut B61 będzie główną atrakcją festiwalu The Story Of Space w Indiach. Spektakl językiem sztuki objaśni pojęcia z zakresu fizyki i astronomii.

Festiwal potrwa od 10 do 19 listopada. W ramach wydarzenia polska grupa artystów i naukowców - Instytut B61 - przygotuje interdyscyplinarny spektakl „Ewolucja Gwiazd”. Jego tematem przewodnim będzie życie gwiazd - od narodzin, aż do śmierci.

Uczestnicy festiwalu - jak poinformowali przedstawiciele Instytutu w przesłanym PAP komunikacie - zostaną zabrani w nieznane sobie miejsce zaciemnionym autokarem. Później, wiedzeni przez aktorów i astronomów, odwiedzą kilkanaście pomieszczeń z instalacjami, performansami i mini-koncertami. W trakcie wyprawy poznają pracowników sekretnego badawczego Instytutu B61, w których wcielą się członkowie zespołu. Wydarzenie już teraz budzi ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców Goa - w ciągu dziesięciu festiwalowych dni od 10 do 19 listopada obejrzy go kilka tysięcy osób.

Spektakl wpisuje się w nurt sztuki site-specific, co oznacza, że jest tworzony z myślą o konkretnym miejscu. Choć tymczasowa "siedziba" Instytutu w Indiach jest objęta ścisłą tajemnicą, szef Instytutu B61 Jan Świerkowski uchyla rąbka tajemnicy. “Dostaliśmy we władanie opuszczony secesyjny szpital, który przez wiele lat był też budynkiem uniwersytetu, a pamięta nawet czasy portugalskich kolonizatorów. To tu odbędą się zaawansowane eksperymenty naszej placówki badawczej” - zdradza astronom i kurator spektaklu.

Jak opowiada Jan Świerkowski, grupa została zaproszona na tę prestiżową imprezę przez kuratorkę, Jayę Ramchandani. Hinduska poznała działania formacji podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik i była pod jej ogromnym wrażeniem.

“Naszym celem jest stworzenie inspirowanej nauką i teatrem przestrzeni porozumienia międzykulturowego. Chcemy znaleźć polsko-indyjski mianownik w historii kosmosu” - wyjaśnia Świerkowski. By móc zaprosić do udziału w przedsięwzięciu grupę lokalnych artystów i lokalny chór akademicki, formacja uruchomiła zbiórkę crowdfundigową w Polsce i w Indiach. Można ją wesprzeć za pośrednictwem platformy https://polakpotrafi.pl/.

Twórcy chcą także podzielić się dobrymi praktykami i zorganizować szereg warsztatów z zakresu działań edukacyjnych i promocji nauk ścisłych. W postkolonialnym społeczeństwie Indii, gdzie ze względu na podziały kastowe setki milionów mieszkańców wciąż mają utrudniony dostęp do edukacji, jest to niezwykle ważne. Szerzenie wiedzy i ułatwianie dostępu do edukacji to jeden z czołowych postulatów formacji, która coraz częściej gości ze swym unikatowym programem na zagranicznych festiwalach.

Instytut B61 to grupa artystyczno-naukowa powołana do życia w ramach Międzynarodowego roku Astronomii UNESCO 2009. Od tego czasu ekipa zrealizowała szereg projektów prezentujących skomplikowane zjawiska astronomiczne i fizyczne przez pryzmat artystycznych metafor, tworzonych m.in. przez takich wykonawców jak: Domowe Melodie, Stanisław Tym, Organek czy Kortez.

Instytut pod wodzą Jana Świerkowskiego stworzył własną metodologię edukacji i promowania nauki językiem sztuki, innowacyjną i unikalną na skalę światową. Najbardziej spektakularnym sukcesem grupy był projekt Cosmic Underground - pociąg pełen artystów i naukowców, który odwiedził pięć krajów: od Estonii po Portugalię i zebrał 20-tysięczną publiczność.

autor: Ludwika Tomala

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021