Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.11.2021
PL EN
13.11.2017 aktualizacja 15.11.2017

Dr hab. Alicja Chruścińska jedyną Polką na liście Elsevier Women in Physics

Dr hab. Alicja Chruścińska. Fot. Andrzej Romański/ UMK Dr hab. Alicja Chruścińska. Fot. Andrzej Romański/ UMK

Dr hab. Alicja Chruścińska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jako jedyna Polka znalazła się na liście Elsevier Women in Physics 2017 - informuje UMK. Badaczkę uznano za jedną z kobiet, których osiągnięcia w dziedzinie fizyki zmieniają świat.

W prestiżowym zestawieniu kompilowanym przez jedno z największych światowych wydawnictw naukowych Elsevier, uwzględnionych zostało 45 badaczek z całego świata. Ich publikacje, uznane przez autorów zestawienia za szczególnie znaczące, zostały umieszczone w specjalnym elektronicznym wydaniu Virtual Special Issue on Women in Physics 2017.

Jak informuje UMK w przesłanym PAP komunikacie, podstawą wyróżnienia dla dr hab. Chruścińskiej z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK był napisany przez nią artykuł "On some fundamental features of optically stimulated luminescence measurements".

Jego tematem jest zjawisko optycznie stymulowanej luminescencji, które występuje powszechnie w ciałach krystalicznych nie będących metalami. Publikacja wykazuje, że efekty termiczne obserwowane wcześniej w eksperymentach i wyjaśniane za pomocą złożonych modeli zjawiska, są wynikiem udziału w procesie stymulacji drgań sieci krystalicznej i można je obserwować także dla podstawowego modelu optycznie stymulowanej luminescencji.

"Konsekwencją wprowadzenia do opisu zjawiska udziału drgań sieci krystalicznej było opracowanie nowych metod pomiaru, z których jedną w pracy przedstawiono szczegółowo" - czytamy w komunikacie.

Jak informuje UMK, optycznie stymulowana luminescencja jest szeroko wykorzystywana w dozymetrii do pomiaru dawki pochłoniętej przez osoby narażone na promieniowanie jądrowe w pracy lub w środowisku naturalnym, do obrazowania w diagnostyce medycznej (płytki PSP) oraz do określania wieku obiektów archeologicznych i geologicznych (datowanie OSL).

Dr hab. Alicja Chruścińska jest kierownikiem Zakładu Fizyki Stosowanej Instytutu Fizyki UMK. Na jej dorobek naukowy składa się 57 publikacji, z których 48 zamieszczono w czasopismach z listy filadelfijskiej, dwa patenty oraz dwa zgłoszenia patentowe.

Pełna lista nagrodzonych fizyczek dostępna jest na stronie internetowej. (PAP)

 

Nauka w Polsce

 

autor: Katarzyna Florencka

kflo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021