28.09.2020
PL EN
15.11.2017 aktualizacja 16.11.2017
Katarzyna Florencka
Katarzyna Florencka

Warszawa/ Wybitni studenci-badacze otrzymali Diamentowe Granty

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Łącznie 16 mln zł otrzymało w środę 83 studentów - laureatów programu Diamentowy Grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagrody wręczył podczas uroczystości w Warszawie szef resortu nauki , wicepremier Jarosław Gowin.

Diamentowy Grant jest jednym z najbardziej prestiżowych programów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych badaczy. Uczestniczący w nim studenci nie tylko otrzymują pieniądze na realizację własnych badań, lecz również dostają szansę na przyśpieszenie swojej kariery naukowej.

Podczas środowej uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przypomniał, że jednym z elementów przygotowywanej przez jego resort we współpracy ze środowiskami naukowymi "głębokiej, systemowej" reformy nauki i szkolnictwa wyższego jest udrożnienie ścieżki rozwoju naukowego. "Ma to być nie tylko odmłodzenie tej nauki, bo wybitni profesorowie powinni pozostać powinni pozostać drogowskazami i liderami polskiej nauki, ale celem jest udrożnienie ścieżek awansu zawodowego, a raczej rozwoju zawodowego i naukowego dla młodych badaczy" - zaznaczył.

"Jednym z najbardziej przekonującym, najlepiej przemyślanym sposobem takiego udrażniania ścieżek rozwoju naukowego dla młodych badaczy jest właśnie konkurs na Diamentowy Grant" - dodał szef resortu nauki.

"Swoim dotychczasowym dorobkiem naukowym, swoją postawą, swoją chłonnością państwo najlepiej dowiedliście słuszności tego, że ten program został ustanowiony" - zwrócił się do laureatów programu. Jako przykład wybitnego laureata Diamentowego Grantu Gowin podał m.in. jednego z laureatów pierwszej edycji konkursu, Michała Grąta z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który zdobył stopień doktora habilitowanego zaledwie rok po zakończeniu realizacji swojego projektu w ramach Diamentowego Grantu.

"Dzięki Diamentowemu Grantowi wchodzicie w sposób bardzo dynamiczny w świat polskiej i światowej nauki - stwierdził minister. - Chciałbym, żeby dla każdego z was ten grant stał się początkiem niepowtarzalnej przygody, w której najwyższą stawką jest rozniecenie w sobie głodu poznawania prawdy, dążenia do prawdy, która jest horyzontem zawsze człowieka wyprzedzającym".

W szóstej edycji konkursu spośród 214 wniosków wyłoniono 83 laureatów - wybitnie uzdolnionych studentów studiów jednolitych magisterskich lub absolwentów studiów I stopnia, prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy. Dzięki udziałowi w programie będą mogli skrócić ścieżkę kariery naukowej i ubiegać się o doktorat z pominięciem stopnia magistra.

Laureaci Diamentowych Grantów na realizację swoich pierwszych samodzielnych projektów badawczych otrzymają nawet do 220 tys. zł. Prowadzone w ramach Diamentowych Grantów projekty będą mogły trwać od 12 do 48 miesięcy. W trakcie realizacji projektu uczestnicy programu będą mogli pobierać wynagrodzenie w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie.

Diamentowy Grant przyznawany jest od 2012 roku. Od tego czasu granty w ramach programu otrzymało łącznie 520 osób. Zwycięzcy pierwszych edycji założyli Stowarzyszenie Laureatów Diamentowego Grantu. Organizowane przez nich konferencje to okazja do zawiązywania interdyscyplinarnej i międzyuczelnianej współpracy między najlepszymi. Już teraz laureaci Diamentowego Grantu mogą pochwalić się licznymi nagrodami i stypendiami, mają też na koncie pierwsze publikacje naukowe. (PAP)

 

Nauka w Polsce

autor: Katarzyna Florencka

kflo/ lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020