16.10.2019
PL EN
22.11.2017 aktualizacja 22.11.2017

Medal za popularyzację fizyki dla Aleksandra Kubickiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Specjalista spektroskopii molekularnej, dr hab. Aleksander Kubicki z Uniwersytetu Gdańskiego (UG), autor wykładów popularnonaukowych dla młodzieży otrzymał Medal im. prof. Ignacego Adamczewskiego za zasługi w popularyzacji fizyki.

„Luminescencja w nauce i życiu codziennym”, „Kolory – prawda czy fałsz” czy „Od zabawy w bączka do badania mózgu” - to tytuły niektórych wykładów, jakie naukowiec wygłaszał w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki czy Targów Akademia. Od kilkunastu lat dr hab. Kubicki współorganizuje popularyzatorskie działania Instytutu Fizyki Doświadczalnej i Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Prowadzi również wykłady w szkołach ponadgimnazjalnych Trójmiasta, Lęborka czy Rumi.

Dr hab. Aleksander Kubicki pracuje w Instytucie Fizyki Doświadczalnej na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Z gdańską uczelnią jest związany od 1980 roku, gdy pozostał tam po ukończeniu studiów magisterskich. Od 2016 roku pełni funkcję prodziekana ds. kształcenia i promocji. Jest członkiem Senatu UG, komisji senackich, a także przewodniczącym III Wydziału Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.

Uroczyste wręczenie medalu odbyło się w trakcie Święta Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej 18 listopada. Medal został ustanowiony przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Jego patron - prof. Ignacy Adamczewski specjalizował się w badaniach nad jonizacją i przewodnictwem elektrycznym cieczy dielektrycznych, czyli takich, które nie przewodzą prądu. Jest uznawany za twórcę gdańskiej szkoły ciekłych dielektryków. Był autorem licznych podręczników fizyki klasycznej i współczesnej oraz prac z zakresu fizyki jądrowej, zwłaszcza detekcji i dozymetrii promieniowania.

PAP – Nauka w Polsce

kol

Copyright © Fundacja PAP 2019