14.08.2020
PL EN
01.12.2017 aktualizacja 01.12.2017

Przeciwciała skuteczne w leczeniu migreny

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowa metoda leczenia przewlekłej migreny za pomocą przeciwciał pozwala znacząco zmniejszyć liczbę i nasilenie jej ataków - informuje “New England Journal of Medicine”.

Migrenowe bóle głowy to problem jednej siódmej ludzkości. Mogą poważnie obniżyć jakość życia. W szczególności dotyczy to przewlekłej migreny - w jej przypadku bóle głowy trwają powyżej 15 dni w miesiącu. Jeśli tych dni jest mniej, migrenę określa się jako epizodyczną.

Jak wykazały wcześniejsze badania, z bólami migrenowymi oraz nadwrażliwością na światło i dźwięki ma związek obecny w mózgu peptyd związany z genem kalcytoniny (CGRP).

Nad przeciwciałami neutralizującymi CGRP pracują co najmniej cztery firmy farmaceutyczne. Niektóre przeciwciała wiążą się z samym peptydem, inne z reagującą na niego komórką.

Opublikowane przez “New England Journal of Medicine” badania kliniczne dotyczyły dwóch przeciwciał: erenumabu oraz fremenanzumabu.

Erenumab wypróbowano na grupie 955 pacjentów z migreną epizodyczną. Na początku badania pacjenci mieli bóle głowy średnio przez osiem dni w miesiącu. Po zastrzyku przeciwciał u około 50 proc. poddanych takiej terapii pacjentów liczba "migrenowych” dni w miesiącu spadła o połowę. Podobny efekt samoistnie wystąpił u 27 proc. osób z grupy kontrolnej.

W przypadku fremenazumabu badanie dotyczyło 1130 pacjentów z przewlekłą migreną. Liczba dni z bólami głowy zmalała o połowę u 41 proc. pacjentów, podczas gdy w grupie kontrolnej było to 18 proc.

Aby ocenić długoterminową skuteczność leków i bezpieczeństwo potrzebne będą dalsze badania. Główną wadą przeciwciał jest ich wysoka cena. Jak się wydaje, mogą one być jednak alternatywą dla obecnie stosowanych leków, nie zawsze skutecznych i często dających poważne skutki uboczne. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020