Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.10.2021
PL EN
21.12.2017 aktualizacja 21.12.2017

Studenci medycyny o HIV, raku, cukrzycy i... leczeniu pluszowych misiów

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Dzieci oswajają się z lekarzami dzięki „Szpitalom pluszowego misia”, dorośli dowiadują się o profilaktyce AIDS w „Tramwaju zwanym pożądaniem”, zwalczane są mity antyszczepionkowe, za to propagowane zachowania prozdrowotne – to zasługa stowarzyszenia IFMSA.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, zrzeszające także młodych lekarzy, jest finalistą w kategorii Instytucja w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Od 1956 roku stowarzyszenie dba o edukację polskiego społeczeństwa w zakresie profilaktyki prozdrowotnej pacjentów i ich najbliższych. W ostatnich latach furorę na festiwalach nauki i w przedszkolach w całym kraju robią „Szpitale pluszowego misia”, gdzie studenci razem z dziećmi leczą pluszaki. To oswaja najmłodszych z badaniem lekarskim i kontaktami ze służbą zdrowia. To jeden ze stałych programów prowadzonych na rzecz pacjentów.

Od wywiadu lekarskiego poprzez rozmaite badania i zabiegi – dziecko wcielając się w rolę rodzica misia dowiaduje się, jak przebiega droga diagnostyczna i terapeutyczna pacjenta w prawdziwym szpitalu. „Może pytać i rozwiewać swoje wątpliwości, zobaczyć z bliska pracę lekarza. Oprócz tego uczestniczy we wszystkich podejmowanych przez lekarza działaniach, co pozwala mu zrozumieć ich celowość. Wszystko odbywa się w miłej atmosferze, w formie zabawy, w znanym dziecku środowisku" - przekonują studenci. Ich akcja ma zmniejszyć "strach przed białym fartuchem", stres związany z pójściem do lekarza, badaniem czy szczepieniami.

Dwa razy w roku w 14 miastach Polski odbywa się akcja informacyjna i bezpłatne konsultacje mające na celu wczesne wykrycie cukrzycy, nadciśnienia czy chorób nowotworowych. Studenci zrzeszeni w stowarzyszeniu wychodzą poza uczelnie medyczne, aby dotrzeć w miejsca, gdzie z badań może skorzystać jak największa grupa osób.

Studenci medycyny wynajmują również specjalne tramwaje i jeżdżą w czasie weekendowych wieczorów na trasach obejmujących najbardziej popularne kluby nocne w danym mieście. To akcja „Tramwaj Zwany Pożądaniem”.

„W Polsce z każdym rokiem przybywa osób, które nie wiedzą o swoim zakażeniu HIV oraz innych zakażeniach przenoszonych drogą płciową. Podejmując ryzykowne zachowania seksualne i nie zabezpieczając się w odpowiedni sposób stanowią najniebezpieczniejszą grupę” - ostrzegają studenci.

W każdym tramwaju przygotowane są co najmniej dwa stanowiska informacyjne z materiałami edukacyjnymi, naklejkami z adresem najbliższej placówki, w której można wykonać bezpłatny test na HIV. Edukatorami są studenci medycyny, członkowie stowarzyszenia, którzy przeszli specjalne szkolenia dla Konsultantów Bezpiecznych Zachowań Seksualnych.

„Edukacja rówieśnicza” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych to kolejny projekt realizowany w ramach Programu Stałego ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS. „Pierwsza wizyta u ginekologa” to 45-minutowe spotkanie skierowane szczególnie do młodych dziewczyn. Jego celem jest rozwianie wszelkich obaw związanych z badaniem ginekologicznym, edukacja, na czym polega wizyta i jak się do niej przygotować, przybliżenie zagadnienia związanego z cyklem miesiączkowym i chorobami narządów płciowych, a szczególnie zwrócenie uwagi, jak ważna jest troska o zdrowie intymne. Studentki kładą duży nacisk na zagadnienia związane z profilaktyką raka sutka i szyjki macicy.

Z kolei spotkanie „Męskie sprawy” ma przełamać wstyd chłopców w kwestiach dotyczących chorób sfer intymnych, a także zachowań seksualnych. Członkowie IFMSA-Poland edukują młodzież w zakresie chorób i urazów męskiego narządu płciowego, omawiają profilaktykę raka jąder, zwracają uwagę na prawidłowe postępowanie w razie wykrycia stanów chorobowych. Dyskutują na temat podstawowych sposobów antykoncepcji, zabezpieczania się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Oddział Warszawa Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland współorganizowało konferencję „Szczep (się) świadomie - od immunologii do praktyki”. Celem konferencji było przybliżenie przyszłym lekarzom aspektów związanych z rozwojem klinicznym szczepionek, produkcją i nadzorem nad bezpieczeństwem szczepień.

Stowarzyszenie dzieli się wiedzą medyczną w sposób jak najbardziej przyswajalny dla uczestników spotkań i akcji informacyjnych. Są to zatem zabawy dla najmłodszych, rozmowy z edukatorami, a także publikacje i ulotki, które pacjent może zabrać ze sobą do domu, aby na spokojnie zapoznać się z ich treścią.

Dzięki obecności 14 oddziałów przy każdej medycznej uczelni wyższej w Polsce zasięg działań IFMSA-Poland stale wzrasta. Każdego roku odbywa się ponad tysiąc wydarzeń w całym kraju, w 2016 roku swoimi projektami i akcjami studenci objęli ponad 200 tysięcy osób. Stowarzyszenie jest jednostką w pełni apolityczną i samorządną, a cele jego działań nie są zarobkowe.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021