20.09.2020
PL EN
04.01.2018 aktualizacja 04.01.2018
Karolina Duszczyk
Karolina Duszczyk

Odzież przekaże informacje głuchoniewidomym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

„Ktoś teraz na ciebie patrzy”, „upuszczony przedmiot znajduje się po twojej lewej stronie” - takie informacje przekaże osobom głuchoniewidomym odzież projektowana przez zespół europejskich naukowców. Polacy są odpowiedzialni za upowszechnianie wyników prac nad odzieżą.

Nad odzieżą uszytą z inteligentnych tkanin, która może pełnić rolę interfejsu komunikacyjnego dla osób głuchoniewidomych będzie pracował zespół europejskich naukowców i przedsiębiorców z siedmiu krajów. Jednym z członków konsorcjum projektu SUITCEYES, na którego czele stoi szwedzki Uniwersytet w Borås, jest firma Harpo z Poznania - poinformowano w przesłanym PAP komunikacie.

Naukowcy opracują prototyp odzieży oparty na inteligentnych tkaninach. Zapewni on osobom głuchoniewidomym nowe możliwości komunikacyjne. Interaktywny, dotykowy interfejs pozwoli na zwiększenie zdolności poznawczych i poszerzenie sfery zmysłów.

Odzież zostanie wyposażona w czujniki i technologie, które umożliwią pozyskanie informacji o tym, co dzieje się w otoczeniu. „Pozwoli to na komunikację językową, usprawni proces uczenia się, a także zapewni danej osobie dostęp do rozrywki" - mówi prezes spółki Harpo Jarosław Urbański. "Wierzymy, że odzież będzie mogła być wykorzystywana również w innych dziedzinach, takich jak sport, np. przy monitorowaniu przez trenera ruchów sportowców, czy też przez nurków lub strażaków w sytuacjach ograniczonej widoczności i konieczności posiadania wolnych rąk" - dodaje.

Projekt będzie finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020. W ciągu trzech lat powstanie działający prototyp, który będzie mógł być przekształcony w produkt komercyjny. Polacy będą koordynować działania związane z upowszechnianiem wyników projektu oraz ich wykorzystaniem, w tym biznesowym.

Partnerzy konsorcjum mają do wykonania w projekcie różne zadania. Uniwersytet w Borås za pośrednictwem Szwedzkiej Szkoły Bibliotekoznawstwa, Informatyki i Inteligentnych Tkanin, stworzy inteligentny interfejs dotykowy. Greckie Centrum Badań i Technologii (CERTH), jest odpowiedzialne za technologię rozpoznawania twarzy i obiektów, przechwytywanie danych, tłumaczenie i semantykę. Uniwersytet w Offenburg z Niemiec wykorzysta mechanikę znaną z gier fabularnych i komputerowych do modelowania zachowań ludzi. Uniwersytet w Leeds z Wielkiej Brytanii zbada przyszłe potrzeby użytkowników, a także technologie związane z nawigacją i postrzeganiem otoczenia. Wolny Uniwersytet Amsterdamski z Holandii, odpowiedzialny też za kwestię psychofizyki dotyku, przetestuje prototyp. Firma Les Doigts Qui Rêvent z Francji utworzy sieć kontaktów z użytkownikami końcowymi.

Projekt SUITCEYES rusza w styczniu i jest finansowany z programu Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji „Horyzont 2014-2020”.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020