22.10.2019
PL EN
11.01.2018 aktualizacja 11.01.2018

Noc Biologów w piątek w Uniwersytecie Śląskim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Woda to życie! - to hasło tegorocznej, VII edycji Ogólnopolskiej Nocy Biologów w Katowicach, organizowanej w piątek na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Udział w warsztatach, wykładach i zajęciach zadeklarowało już ok. 1500 osób.

„Ta edycja jest pomyślana jako pierwsze wydarzenie w ramach Dni Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, które mają być z kolei częścią obchodów 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego” – powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach dr Marek Kaczmarzyk z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

„Dla biologa woda to najważniejsza substancja we wszechświecie. Będziemy się nią zajmować od skali mikro, od fizjologii, od wymiaru wewnątrzkomórkowego do ekosystemowego, bo woda stanowi fundament życia jako takiego” – dodał.

Wśród zaplanowanych zajęć są m.in. badania genomu roślin i zwierząt, izolowanie DNA, wykonywanie reakcji polimeryzacji DNA. Dla młodszych uczestników przygotowano konkursy, zabawy i quizy. Będzie można się przekonać, ile wody potrafią wypić mchy i ile mogą wytrzymać zboża bez wody, poznać możliwości wykorzystania barwników roślinnych rozpuszczalnych w wodzie, odkryć roślinne akwedukty. W budynku przy ul. Jagiellońskiej uruchomiona zostanie BIOkawiarenka, gdzie będzie można porozmawiać z naukowcami.

"To jedyna noc w roku, kiedy zwykły człowiek z ulicy może wejść do laboratorium, zobaczyć sprzęt wart wielokrotnie więcej niż jego budżet domowy, popracować na nim, zobaczyć, czym naukowcy zajmują się na co dzień i wyjść z nowymi doświadczeniami" - podkreślił mgr Krzysztof Chyżak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ. (PAP)

autor: Anna Gumułka

lun/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019