27.11.2020
PL EN
19.01.2018 aktualizacja 22.01.2018

Depresja może występować rzadziej niż się wydaje

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Błędne metody badawcze mogą wyolbrzymiać rozpowszechnienie depresji - informuje „Canadian Medical Association Journal”. Badający występowanie depresji naukowcy często korzystają bowiem z wypełnianych przez pacjentów kwestionariuszy, zamiast z wywiadów diagnostycznych przeprowadzanych przez specjalistów.

“Te badania zafałszowują rzeczywistą częstość występowania depresji, niekiedy dramatycznie, co sprawia, że bardzo trudno jest skierować odpowiednie środki do rozwiązywania problemów napotykanych przez pacjentów” powiedział dr Brett Thombs z Lady Davis Institute of Jewish General Hospital i McGill University, główny autor badania (http://www.cmaj.ca/lookup/doi/10.1503/cmaj.170691).

Jego zdaniem wypełniane przez pacjentów kwestionariusze mogą być wykorzystywane do wstępnej oceny i wytypowania osób, mogących mieć problemy ze zdrowiem psychicznym. Jednak postawienie wiarygodnej diagnozy i rozpoznanie dodatkowych problemów wymaga dokładniejszych badań.

Autorzy sugerują, że badacze często używają kwestionariuszy samoopisowych, ponieważ wywiady diagnostyczne są czasochłonne i kosztowne.

„Ponadto badania z dramatycznymi wynikami wydają się być akceptowane przez bardziej prestiżowe czasopisma i przyciągnąć więcej uwagi ze strony opinii publicznej niż badania, których ustalenia są skromniejsze. Może to również zachęcić niektórych badaczy do zgłaszania wyników kwestionariuszy zamiast prowadzenia stosownych wywiadów diagnostycznych" – powiedziała dr Thombs.(PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020