Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.11.2021
PL EN
09.03.2018 aktualizacja 22.03.2018

Młody mózg - tematem przewodnim tegorocznego "Tygodnia mózgu" w Instytucie Nenckiego

źródło: IBD PAN źródło: IBD PAN

Czym różni się mózg jednojęzyczny od dwujęzycznego? Czy niemowlęta potrafią liczyć? - na te i wiele innych pytań będą odpowiadali naukowcy w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie w czasie "Międzynarodowego Tygodnia Mózgu" (12-17 marca).

Obchodzony w wielu krajach "Światowy Tydzień Mózgu" (Brain Awareness Week) popularyzuje wiedzę o mózgu i układzie nerwowym. To już tradycja kultywowana również w wielu polskich miastach od przeszło dekady. W akcję włącza się również Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie, który organizuje bezpłatne wykłady i pokazy interaktywne.

Tym razem hasłem przewodnim części wykładowej wydarzenia w Instytucie Nenckiego będzie "młody mózg". Podczas wykładów prezentowane będą najnowsze osiągnięcia z zakresu neurobiologii, psychologii i psychiatrii, odnoszące się do wybranych aspektów rozwoju mózgu i mające duże znaczenie nie tylko naukowe, ale i praktyczne. Naukowcy będą tłumaczyć, jak wyglądać powinien prawidłowy rozwój mózgu, jakie są jego społeczne potrzeby. Zastanowią się też, czy możliwe jest, aby mózg od urodzenia był przygotowany do nauki matematyki i czy prawdą jest, że dwujęzyczny mózg "wygląda" i "zachowuje się" inaczej od tego, który posługuje się tylko jednym językiem? Wykłady będą zaczynać się każdego dnia od 12 do 16 marca o godz. 17.00. Skierowane są do osób dorosłych i młodzieży licealnej.

Ostatni dzień wydarzenia będzie składał się z interaktywnych pokazów podzielonych na trzy sekcje. Pierwsza (Dzień mózgu dla najmłodszych) skierowana jest głównie dla dzieci w wieku 5-15 lat. Druga to interaktywna wystawa prezentująca mózg z zewnątrz i od środka. Zwiedzający dowiedzą się, czym różnią się między sobą mózgi różnych zwierząt i jak wyglądają pod mikroskopem. Trzecim elementem będą prezentacje nowoczesnych technologii w badaniach ludzkiego mózgu, m.in.: wirtualna rzeczywistość (Neurodevice), EEG (Pracownia Psychofizjologii IBD), Interfejs Mózg-Komputer (BrainTech) czy nowoczesny program neurorehabilitacyjny Neuroforma (Titanis).

Na zakończenie obchodów Międzynarodowego Tygodnia Mózgu zaplanowano projekcję filmu "Photon" (17 marca o godz. 15.30), który zabierze uczestników w artystyczną podróż od początków istnienia wszechświata i materii, przez ewolucję życia, w tym ewolucję możliwości mózgu, aż po wizję przyszłości. Po projekcji organizatorzy zapraszają do udziału w dyskusji z twórcą filmu - Normanem Leto.

Organizatorami Tygodnia Mózgu 2018 w Warszawie są: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego oraz Komitet Neurobiologii PAN. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN (ul. Pasteura 3). Patronat medialny nad wydarzeniem objął serwis Nauka w Polsce. Szczegółowy program imprezy dostępny jest tu: http://www.nencki.gov.pl/mlody-mozg-tydzien-mozgu-2018-w-instytucie-nenckiego.

PAP - Nauka w Polsce

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021