31.05.2020
PL EN
15.03.2018 aktualizacja 15.03.2018

"Uczelnia 3.0" - wkrótce konferencja o finansowaniu uczelni ze środków UE

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

O wyzwaniach związanych z przyszłością polskich uczelni w kontekście wykorzystania środków unijnych na projekty rozwojowe i wdrożeniowe dyskutować będą uczestnicy konferencji "Uczelnia 3.0". Bezpłatne spotkanie odbędzie się 27 marca w Warszawie.

Jak informują organizatorzy konferencji "Uczelnia 3.0" - Polska Akademia Nauk, Microsoft, Asseco i Unit4 (Teta) - spotkanie jest odpowiedzią na wyzwania, jakie czeka szkolnictwo wyższe w najbliższych latach. Wskazują na planowaną reformę szkolnictwa wyższego, zmiany demograficzne i społeczne, nowe wyzwania na rynku pracy oraz zapotrzebowanie na nowe kompetencje. W ich ocenie wszystkie te czynniki wpływają na konieczność "innego myślenia o edukacji wyższej".

"Konferencja będzie świetną okazją do wysłuchania prelekcji i do dyskusji na temat wyzwań związanych z przyszłością uczelni, także w kontekście wykorzystania środków unijnych na projekty rozwojowe i wdrożeniowe. Nasza konferencja ma połączyć teraźniejszość z przyszłością. Ma pokazać innowacyjne idee oraz praktyczne rozwiązania" - informują organizatorzy.

Uczestnicy konferencji zastanawiać będą się m.in: czy "cyfrowa rewolucja na uczelniach" jest wyzwaniem czy szansą na rozwój i nową jakość kształcenia.

Omówią też źródła finansowania dla uczelni z funduszy europejskich - szczegółowo przyjrzą się konkursowi Zintegrowane Programy Uczelni NCBR. To projekt nakierunkowany na rozwój szkolnictwa wyższego tak, by mogło ono jak najpełniej realizować aktualne potrzeby społeczne i gospodarcze. Zwycięskie uczelnie otrzymają środki na doskonalenie kadry naukowej, nowe programy kształcenia oraz podniesienie konkurencyjności absolwentów na rynku pracy poprzez programy stażowe, dodatkowe kierunki studiów realizowane m.in. w językach obcych, a także na studia doktoranckie.

"To ogromna szansa dla polskich uczelni, aby nowoczesne programy nauczania i innowacje technologiczne, które są standardem w zachodnioeuropejskich uczelniach, były popularniejsze również u nas" – powiedział wiceprezes PAN, prof. Paweł Rowiński.

Konferencja będzie również poświęcona nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym firm Asseco Data Systems, Microsoft i Unit4 (Teta) we wsparciu zarządzania uczelnią i procesów dydaktycznych.

Udział w konferencji, która odbędzie się 27 marca w Warszawie jest bezpłatny. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020