18.09.2019
PL EN
29.03.2018 aktualizacja 29.03.2018

Honorowi ambasadorowie pomogą w promocji Politechniki Białostockiej

Źródło: Politechnika Białostocka Źródło: Politechnika Białostocka

Architekci, sportowcy, projektanci, prezesi firm i innowatorzy - znaleźli się w gronie Honorowych Ambasadorów Politechniki Białostockiej, którym w środę wręczono wyróżnienia. Jak mówią władze uczelni, honorowi ambasadorowie mają pomóc w rozwoju i promocji Politechniki.

Tytuły wręczono w środę po raz pierwszy; uroczystość odbyła się w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej (PB) w Białymstoku. Otrzymali je m.in.: brązowy medalista Olimpiady w Pekinie w rzucie młotem Wojciech Nowicki, jeden z twórców robota edukacyjnego Photon Marcin Joka, konstruktor rowerów Adam Zdanowicz czy dyrektorka Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego Anna Daszuta-Zalewska.

"To rozpoczęcie pewnego etapu, czy też procesu, który uważaliśmy za słuszny otworzyć" - mówił podczas uroczystości rektor PB prof. Lech Dzienis. Powiedział, że na całym świecie łączność absolwenta z macierzystą uczelnią jest traktowana bardzo poważnie i stąd pomysł - jak mówił - aby wprowadzić to na politechnice. Dodał, że z jednej strony Politechnika Białostocka "zaczyna piąć się w górę i osiągać coraz większe sukcesy naukowe, dydaktyczne, organizacyjne", z drugiej ma ludzi, którymi może się chwalić. "Uznaliśmy, że dobrze by było, abyśmy o tę markę uczelni starali się wspólnie" - dodał.

W środę przyznano pierwszych 14 honorowych wyróżnień; swoje propozycje zgłaszały poszczególne wydziały uczelni. Dzienis mówił, że to początek, a wyróżnienia będą przyznawane co roku. "Liczymy na to, że połączymy bardziej skuteczną więzią współpracy (...) i przyjaźni grupę absolwentów Politechniki Białostockiej z ich macierzystą uczelnią" - mówił.

Dzienis mówił dziennikarzom, że honorowi ambasadorzy to ma być grupa ludzi, która będzie nie tylko promować uczelnię, ale też wspierać jej rozwój, doradzać i pomagać rozwiązywać problemy.

Jednym z honorowych ambasadorów Politechniki Białostockiej został Marcin Joka, pomysłodawca i współtwórca robota edukacyjnego do nauki programowania dla dzieci Photon. Robot powstał na Politechnice Białostockiej; jego twórcy założyli spółkę, a Photon jest obecnie w sprzedaży. Joka mówił dziennikarzom, że to dla niego duże wyróżnienie. Pytany jak będzie wykorzystywał ten tytuł, powiedział, że tak jak dotąd - promując Photona; zawsze podkreśla, że powstał na Politechnice Białostockiej.

Zaskoczony wyróżnieniem jest Wojciech Nowicki. Powiedział PAP, że to miłe uczucie dostać takie wyróżnienie od swojej uczelni, mimo że jego osiągnięcia nie są związane z kierunkiem studiów. "Ja mam osiągnięcia nie techniczne, a sportowe. Zdecydowałem się na karierę sportowca tuż po studiach. I nie żałuję. Los chciał, że ta praca i te wyrzeczenia, które były po drodze, zaowocowały tym, że zacząłem zdobywać medale" - dodał.

W gronie honorowych ambasadorów uczelni znaleźli się też: nadleśniczy z Nadleśnictwa Augustów Wojciech Szostak, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego Anna Daszuta-Zalewska, dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB prof. Michał Bołtryk czy działaczka organizacji Geek Girls Carrot Urszula Wnuszyńska.

Na liście ambasadorów PB można znaleźć również dwóch architektów - Wojciecha Popławskiego i Daniela Bielskiego - jak również wielu przedsiębiorców: Michała Urbanowicza (właściciela spółki Lean Systems), Roberta Matyszewskiego (współwłaściciela firmy SoftwareHut), Jana Mikołuszko (przewodniczącego rady nadzorczej UNIBEP SA.), Adama Zdanowicza (założyciela firmy MAD BICYCLES "Rowery szyte na miarę"), Mirosława Popławskiego (prezesa zarządu ELECTRUM Sp. z. o.o.) oraz Wiktora Marka Siergieja (prezesa firmy Promotech S.A.).

Politechnika Białostocka to największa uczelnia techniczna w regionie, kształci w sumie ok. 8,5 tys. studentów. Studia prowadzone są na trzydziestu kierunkach na siedmiu wydziałach, w tym na zamiejscowym wydziale leśnym w Hajnówce. Politechnikę Białostocką - jak informują władze uczelni - ukończyło 60 tys. studentów.

 

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

 

swi/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019