Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
29.03.2018 aktualizacja 29.03.2018

Łódź/ Politechnika Łódzka rozszerza współpracę z koncernem BSH

06.11.2017 PAP/Grzegorz Michałowski; na zdjęciu rektor Politechniki Łódzkiej - prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak 06.11.2017 PAP/Grzegorz Michałowski; na zdjęciu rektor Politechniki Łódzkiej - prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak

Tworzenie programu studiów dualnych, prowadzenie innowacyjnych projektów, a także prac badawczo-rozwojowych, to wspólne plany Politechniki Łódzkiej (PŁ) i koncernu BSH. Związaną z nimi umowę o rozszerzeniu dotychczasowej współpracy podpisano w środę.

"Na rozwinięciu współpracy skorzystają obie strony porozumienia. W obszarze edukacyjnym rozważamy – i jest to plan daleko posunięty – kształcenie w ramach studiów dualnych na potrzeby BSH, na kierunku zarządzanie oraz mechatronika. Część zajęć będzie odbywać się na terenie zakładów; studenci będą przygotowywani do wejścia do firmy nie tylko na poziomie teoretycznym, ale i praktycznym" - podkreślił rektor PŁ Sławomir Wiak na środowej konferencji.

Umowa zakłada też prowadzenie doktoratów wdrożeniowych, co – jak zaznaczył rektor – jest już praktykowane w PŁ oraz powoływanie wspólnych projektów rozwojowych, które byłyby zgłaszane do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w celu pozyskania wsparcia w postaci grantów.

Według prezesa zarządu BSH w Polsce Konrada Pokutyckiego, podpisany w środę dokument jest umową "nietuzinkową".

"Powinna ona być przykładem zarówno dla przedstawicieli biznesu, jak i innych uczelni w kraju, które decydują się na długoletnią i bardzo szeroką współpracę. Zdefiniowaliśmy wiele jej obszarów – począwszy od mechaniki, mechatroniki, budowy maszyn, informatyki, elektroniki, inżynierii materiałów. Rozszerzamy staże dla studentów, doktorantów i kadry naukowej PŁ w naszych fabrykach, ale tez idziemy w kierunku wspólnych innowacji i obszarów research development" - wyjaśnił.

Jak wyjaśnił rektor PŁ, oba podmioty utworzyły komitet sterujący i grupy robocze, których celem jest opracowanie współpracy w części edukacyjnej i wdrożeniowej.

Politechnika Łódzka jest jedyną w Łódzkiem uczelnią techniczną, kształcącą prawie 17 tys. studentów i zatrudniającą 1,4 tys. naukowców. Wśród strategicznych celów PŁ znajduje się komercjalizacja badań oraz współpraca z otoczeniem gospodarczym.

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego to część międzynarodowego koncernu, który na polskim rynku oferuje marki Bosch, Siemens, Gaggenau i Zelmer. W Polsce ma sześć fabryk, z czego w trzech łódzkich zakładach produkuje pralki, zmywarki i suszarki do ubrań; w Łodzi działa też Centrum Badań i Rozwoju BSH.

Globalnie BSH zatrudnia 62 tys. pracowników w 43 fabrykach; w 2017 roku osiągnęła przychody w wysokości 13,8 mld euro.

 

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024