Ministerstwo Edukacji i Nauki

08.05.2021
PL EN
03.04.2018 aktualizacja 06.04.2018

Sposób narodzin Księżyca rzuca nowe światło na tajemnice dalekich planet

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Analiza wody znalezionej na naturalnym satelicie Ziemi pokazuje, że ta cenna substancja była obecna na planecie już przed jego powstaniem. Odkrycie sugeruje też, że na pozasłonecznych planetach woda może występować częściej, niż sądzono.

Zespół z Open University, na łamach pisma „Science Advances” przekonuje, że woda była obecna na Ziemi na wczesnym etapie jej ewolucji i przetrwała zderzenie z inną planetą, które nastąpiło ok. 100 mln lat po utworzeniu się Układu Słonecznego.

W czasie kolizji, jak się uważa, dwie planety połączyły się z sobą, tworząc jedną z towarzyszącym jej satelitą – Księżycem.

Aby sprawdzić, co się wtedy stało z wodą, naukowcy skorzystali z początkowych dokonań amerykańskiego programu kosmicznego. Porównali w nim skład izotopowy tlenu obecnego w skałach przywiezionych w trakcie misji Apollo ze skałami pobranymi z dna ziemskich oceanów.

Okazało się, że tlen obecny w wodzie na Księżycu i na Ziemi jest niemal identyczny. Oznacza to, że dwie zderzające się planety dokładnie zmieszały swój materiał. Wynik pokazuje też, że większość ziemskiej wody była obecna na planecie przed kataklizmem, a tylko minimalna jej ilość mogła przybyć na Ziemię później.

„Ponieważ woda jest tak kluczowym składnikiem niezbędnym życiu, słusznie postrzegamy ją jako cenną. Nasze badanie pokazuje, że woda jest także wyjątkowo odporna i może przetrwać nawet katastroficzne zderzenie dwóch planet” - mówi kierujący projektem dr Richard Greenwood.

Co istotne, podobne kataklizmy, jak się sądzi, spotykają także planety w dalekich systemach. Odkrycie pokazujące, że może ona przetrwać takie zdarzenie oznacza więc, że prawdopodobnie występuje na powierzchni egzoplanet częściej, niż można było zakładać.

„Jeszcze bardziej fascynujące jest to, że ponieważ zaobserwowany proces zadziałał w przypadku Ziemi i Księżyca, musi działać także na planetach poza naszym Układem Słonecznym. Egzoplanety zawierające wodę na powierzchni mogą więc być dużo częstsze niż sądzono. A gdzie jest woda, tam także może istnieć życie” - dodaje badacz.

Krótki film na temat odkrycia:

https://www.youtube.com/watch?v=5-UXu-owWTM&feature=youtu.be

Dodatkowe informacje:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jasp.12506 (PAP)

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021