Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.09.2021
PL EN
21.04.2018 aktualizacja 21.04.2018

Większa rywalizacja samców o partnerki uodparnia gatunek na zmiany klimatu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Te gatunki zwierząt, których samce są zmuszone do większej rywalizacji o samice, są bardziej odporne na skutki zmian klimatycznych – wynika z nowego badania naukowców z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie.

Zespół biologów badał różniące się proporcjami płci populacje omacnicy spichrzanki (Plodia interpunctella), ćmy znanej bardziej pod nazwą: mól spożywczy. W niektórych populacjach dominowały samce – trzech na jedną samicę, a więc musiały mocno rywalizować między sobą o partnerkę. W pozostałych proporcje były odwrotne: na trzy samice przypadał tylko jeden samiec.

Podczas eksperymentu badacze stopniowo zwiększali temperaturę dla kolejnych pokoleń moli. Gdy przekroczyła ona tolerowany przez owady poziom, we wszystkich populacjach zaobserwowano, że samice składały mniej jaj, a ich potomstwo coraz rzadziej było w stanie przetrwać do dorosłego wieku.

Jednak wskaźniki te były znacznie gorsze w populacjach z przewagą samic. Te, w których samce górowały liczebnie nad samicami i musiały o nie konkurować, okazały się bardziej odporne na wzrosty temperatur – opisują naukowcy w publikacji na łamach ”Proceedings of the Royal Society B”.

"Te samce, które najlepiej przystosowały się do nowego otoczenia, miały też większe szanse na zdobycie partnerki, a więc częściej przekazywały swoje +dobre geny+ potomstwu, co z kolei zwiększało przetrwanie całego gatunku w nowych warunkach" – tłumaczy główny autor badania Jon Parrett z wydziału nauk biologicznych i chemicznych na Uniwersytecie Królowej Marii.

Naukowcy rozszerzyli badanie, porównując samice, którym umożliwili wybór partnera z większej grupy, z tymi, które wyboru nie miały, bo zestawiono je z tylko jednym samcem. Odkryli, że gdy samice mogły przebierać w partnerach, składały też więcej jaj, a ich potomstwo miało większe szanse przetrwania, mimo rosnących temperatur.

Badacze zastrzegają jednak, że pozytywne efekty doboru płciowego mogą okazać się niewystarczające, by chronić populacje i opóźniać ich wymarcie, jeśli zmiany w środowisku będą zachodziły zbyt szybko. "Mimo że badanie przeprowadziliśmy w warunkach laboratoryjnych, uzyskane przez nas wnioski można najprawdopodobniej odnieść do wielu gatunków zwierząt" – uważa współautor publikacji Rob Knell, wymieniając jelenie, pawie czy świerszcze jako przykłady znanych z intensywnej rywalizacji o partnerów godowych gatunków.

"Wyniki wskazują, że dobór partnerów oparty na rywalizacji może odgrywać istotną rolę w wykształcaniu reakcji na zmienne warunki. Te gatunki, które słabiej konkurują o partnerów, mają też mniejsze szanse na adaptację do nowego otoczenia" – podsumowuje Knell. Publikację można znaleźć tutaj: http://dx.doi.org/10.1098/rspb.2018.0303 (PAP)

dwo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021