Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
17.05.2007 aktualizacja 17.05.2007

Piwnice Pałacu Saskiego wpisane do rejestru zabytków

17.5.Warszawa (PAP) - Wojewódzka Konserwator Zabytków na Mazowszu
Barbara Jezierska wpisała w czwartek fragmenty piwnic Pałacu
Saskiego w Warszawie w rejestr zabytków. Decyzja uprawomocni się
za dwa tygodnie.

17.5.Warszawa (PAP) - Wojewódzka Konserwator Zabytków na Mazowszu Barbara Jezierska wpisała w czwartek fragmenty piwnic Pałacu Saskiego w Warszawie w rejestr zabytków. Decyzja uprawomocni się za dwa tygodnie.

Decyzja dotyczy fragmentów reliktów zabudowy zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego w Warszawie, pochodzących z okresu od drugiej połowy XVII w. do pierwszej połowy XIX w.

W uzasadnieniu decyzji przesłanym w czwartek PAP konserwator przypomina, że postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków rozpoczęło się 23 lutego 2007 r. "w związku z uzasadnionym żądaniem organizacji społecznych" - Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Stowarzyszenia Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK.

Pałac Saski, wzniesiony w 1724 r. w wyniku rozbudowy pałacu Morsztynów i przebudowywany w XIX i XX w., został zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Zachował się jedynie fragment kolumnady pałacowej z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Stołeczny Ratusz zdecydował, że odbuduje pałac na Pl. Piłsudskiego w kształcie z 1939 r. Prace w tym kierunku rozpoczęto w 2006 r., a od 27 sierpnia do 22 grudnia 2006 r. trwały prace archeologiczne poprzedzające odbudowę. W efekcie odsłonięto pozostałości historycznej zabudowy zachodniej pierzei tego placu.

Archeolodzy przebadali teren pod niezachowanym budynkiem pałacu (z wyłączeniem gruntu pod ocalałą kolumnadą Pomnika Nieznanego Żołnierza) o powierzchni blisko 7 tys. m2. Dzięki temu odsłonili m.in. dobrze zachowany kompleks piwnic datowanych na XVII w. Rozpoznano fundamenty ścian i piwnic pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, znanego poety i zamożnego polityka. Archeolodzy natrafili także na starszą konstrukcję, tzw. wał wazowski z pierwszej połowy XVII w. Jest to ziemny nasyp obronny z fosą, który w tym miejscu osłaniał Warszawę od południa.

Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zakładał wyburzenie dużej części zachowanych piwnic. W miejscu podziemnych korytarzy miałyby się znaleźć dwupoziomowe parkingi.

Obejmując w ubiegły czwartek urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Jezierska zapowiadała, że decyzja w sprawie piwnic będzie jedną z jej pierwszych. (PAP)

zan/ ls/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2024