09.07.2020
PL EN
29.05.2018 aktualizacja 29.05.2018

Nowe leczenie ciężkiej astmy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Leczenie za pomocą przeciwciała o nazwie dupilumab pozwala skutecznie zapobiegać objawom astmy i ograniczyć skutki uboczne podawania steroidów – informuje "New England Journal of Medicine”.

W leczeniu ciężkiej astmy stosuje się obecnie wysokie dawki kortykosteroidów (na przykład prednizonu), co pozwala kontrolować jej zaostrzenia. Jednak długotrwałe podawanie kortykosteroidów wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi – w tym uszkodzeniem narządów oraz obniżeniem odporności. Dlatego dobrze jest zmniejszać dawkę leków, stosując inne terapie.

Zespół doktora Parameswarana Naira z McMaster University wraz z kolegami z innych instytucji opracował nową metodę leczenia ciężkiej astmy z użyciem dupilumabu.

Dupilumab jest w pełni ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które działając na receptory dla dwóch kluczowych białek – IL-4 i IL-13 - swoiście hamuje nadmierne przekazywanie sygnałów. Lek stosuje się już w atopowym zapaleniu skóry. Jest dostępny w postaci ampułkostrzykawek i może być samodzielnie wstrzykiwany podskórnie przez pacjenta.

Jak wykazały kontrolowane placebo i trwające 24 tygodnie badania z udziałem ponad 200 osób z ciężką astmą, podawanie dupilumabu pozwoliło ograniczyć objawy astmy i poprawić funkcjonowanie płuc, przy jednoczesnym zmniejszeniu dawki kortykosteroidów nawet o 70 proc.

Niestety, zastosowanie dupilumabu ogranicza jego cena – ponad 1000 dolarów za dawkę.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020