18.09.2020
PL EN
29.05.2018 aktualizacja 29.05.2018

Łódź/ Ostatnie dni wystawy "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu"

Do niedzieli będzie można oglądać w Łodzi wystawę "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu" oraz jej część - "Od marzeń o lataniu do fabryki snów – polscy Leonardowie", która prezentowana jest w "EC1 Łódź – Miasto Kultury". Do tej pory ekspozycję odwiedziło blisko 60 tys. osób.

Wystawa "Leonardo da Vinci - energia umysłu", na której można oglądać ponad 70 eksponatów, w tym 40 historycznych modeli odtworzonych ściśle według projektów mistrza, a także kilkadziesiąt interaktywnych instalacji i filmów prezentujących współczesne przykłady bio-inspirowanej robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej, powstała w koprodukcji francusko-włosko-niemieckiej trzech ośrodków: Centrum Nauki i Przemysłu w Paryżu, Narodowego Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda Da Vinci w Mediolanie oraz Deutches Museum w Monachium.

Ekspozycja, która w Łodzi otwarta została w listopadzie ub. roku, do tej pory była prezentowana m.in. w Paryżu, Monachium, Sao Paulo, Londynie.

"To były niezwykłe miesiące, kiedy w murach placówki gościliśmy międzynarodową ekspozycję poświęconą najwybitniejszemu twórcy epoki Renesansu. Od 24 listopada wystawę odwiedziło już blisko 60 tys. gości. To frekwencja, którą mogła się pochwalić jej edycja w Science Museum w Londynie" - mówi Michał Kędzierski z EC1 w Łodzi.

Polskim wkładem w wystawę jest część opracowana przez zespół Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF), prezentująca archeologię mediów, czyli wynalazki i projekty poprzedzające powstanie fotografii, filmu i kina. Jej tytuł to "Od marzeń o lataniu do fabryki snów. Polscy Leonardowie". Jednym z jej głównych bohaterów jest polski inżynier, wynalazca, operator filmowy, reżyser, oraz przedsiębiorca Kazimierz Prószyński. Był on konstruktorem pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych.

NCKF zrekonstruowało legendarny biopleograf, czyli "przyrząd, służący do kopiowania z natury i odtwarzania wrażeń świetlnych, jakie odbiera oko nasze przy wszelkich widocznych ruchach ciał z zachowaniem wrażenie ciągłości danych ruchów", stworzony przez Prószyńskiego w 1898 roku.

Na potrzeby wystawy zaprojektowano i stworzono aplikację mobilną, która stanowi integralną część ekspozycji "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu". Aplikacja pozwala na zapoznanie się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami organizacyjnymi, jak ceny biletów, godziny otwarcia oraz pomaga bez problemu dotrzeć do łódzkiego EC1. Podczas zwiedzania oprowadza po kolejnych częściach ekspozycji, podaje informacje i ciekawostki związane z kolejnymi sekcjami. Pomaga też osobom niepełnosprawnym, dzięki głosowym opisom eksponatów oraz możliwości wezwania asystenta osób niepełnosprawnych zwiedzających EC1.

Wystawa "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu" odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, prezydent Łodzi, ambasadora Francji, ambasadora Niemiec oraz ambasadora Włoch w naszym kraju. 

PAP - Nauka w Polsce, Jacek Walczak

jaw/ agz/

Copyright © Fundacja PAP 2020