25.09.2020
PL EN
04.06.2018 aktualizacja 07.06.2018
Ludwika Tomala
Ludwika Tomala

#Zapytajnaukowca! Portal Nauka w Polsce na Pikniku Naukowym

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Masz pytanie do naukowca, nad którym od zawsze się głowisz? Chcesz wiedzieć, z jakimi pytaniami muszą radzić sobie eksperci? Jesteś naukowcem i zastanawiasz się, jak przekazywać informacje o swoich badaniach mediom? Porozmawiajmy! Już w sobotę 9 czerwca będziemy na Pikninku Naukowym w Warszawie.

Piknik Naukowy Polskiego Rada i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie impreza plenerowa związana z nauką. W tym roku - to już 22. edycja pikniku - hasłem przewodnim jest "Ruch". Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wydarzenie odbywa się w sobotę w godzinach 11-20:00 na PGE Narodowym w Warszawie.

Swoje stanowisko na pikniku będzie miał po raz pierwszy portal Nauka w Polsce. Dziennikarze portalu będą czekać na gości w namiocie C50. To stanowisko na błoniach stadionu, w okolicach bramy nr 11, wśród namiotów ustawionych wzdłuż ul. Zielenieckiej.

W ramach swojej pracy dziennikarze portalu Nauka w Polsce na co dzień zadają pytania naukowcom, a odpowiedzi przekazują czytelnikom. Wszystkim odwiedzającym chcemy teraz pokazać, jak ciekawe może być pytanie, a potem - poszukiwanie odpowiedzi. Bo to właśnie ciekawość pcha naukę do przodu i utrzymuje ją w ciągłym ruchu.

Na stanowisku będziemy czekać na pytania, które odwiedzającym nie dają spokoju. Zastanawiasz się, dlaczego Księżyc nie spadł jeszcze na Ziemię? Jak działa telefon komórkowy? Czy można podróżować w czasie? Dlaczego polski język jest taki skomplikowany? Wychodzimy z założenia, że nie ma głupich pytań! Głupio jest nie pytać, kiedy się nie wie, i nie szukać odpowiedzi!

Odwiedzający nasze stanowisko będą mogli zapisać na tablicy pytania do naukowców - najciekawsze będziemy nagradzali! Dziennikarze wspólnie z gośćmi zastanowią się, jak poszukać odpowiedzi na zadane pytanie. A ci, którym pytanie "o to, jak działa świat" przyjdzie do głowy w innej chwili, mogą je zadać w mediach społecznościowych. Wystarczy opublikować je z hasztagiem #zapytajnaukowca. Po pikniku wybierzemy kilka najciekawszych - naszym zdaniem - pytań i zadamy naukowcom. Odpowiedzi zaprezentujemy w naszym portalu.

Gościom będziemy też stawiać pytania, na które odpowiadali już rozmówcy Nauki w Polsce. Dlaczego płazy na całym świecie masowo wymierają? Jak owady mogą zmieniać bieg historii? Czy w Polsce przebywali starożytni Rzymianie? Czy to dobrze, jeśli przy infekcji nie występuje gorączka? Na co polują koty? Zobaczymy, jak z tymi pytaniami zmierzą się nasi goście. Zachęcimy ich też, by swoją odpowiedź porównali z tym, co kiedyś na ten temat powiedział nam naukowiec. Odpowiedzi na te i inne ciekawe pytania będzie można znaleźć w naszych ulubionych tekstach z portalu Nauka w Polsce. Oczywiście będzie je można poczytać na pikniku.

Dziennikarze opowiedzą ciekawym, jak powstaje serwis Nauka w Polsce. Pokażą też, jak działa nowa mobilna aplikacja serwisu. Jest ona dostępna na systemie Android i iOS. Do pobrania aplikacji zachęcamy już teraz.

Na stanowisku Nauki w Polsce będzie też można obejrzeć najciekawsze filmiki o odkryciach polskich naukowców.

O godzinie 16.00 planujemy warsztaty dla naukowców, którzy chcą się dowiedzieć, jak współpracować z dziennikarzami i popularyzować naukę w mediach. Badaczy zaintersowanych promowaniem swych badań w portalu zapraszamy do rozmów z dziennikarzami przez cały dzień.

Stanowisko portalu Nauka w Polsce to tylko jedno z ponad 160 stanowisk na Pikniku Naukowym. Czy będziecie żałować, jeśli przegapisz pinik? Na to pytanie akurat znamy odpowiedź: Oj tak!

Więcej informacji na temat pikniku można znaleźć na stronie www.pikniknaukowy.pl 

Ludwika Tomala

Copyright © Fundacja PAP 2020