25.09.2020
PL EN
15.06.2018 aktualizacja 15.06.2018

Prof. Ewa Wipszycka-Bravo doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

Nadanie tytułu doctora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku prof. Ewie Wipszyckiej-Bravo (2L). Fot. PAP/Artur Reszko 14.06.2018 Nadanie tytułu doctora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku prof. Ewie Wipszyckiej-Bravo (2L). Fot. PAP/Artur Reszko 14.06.2018

Wybitna badaczka historii starożytnej o międzynarodowej sławie prof. Ewa Wipszycka-Bravo otrzymała w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. W sumie uczelnia nadała ten tytuł 18 osobistościom.

Uroczystość miała miejsce w auli wydziałów: historyczno-socjologicznego i filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Odbyła się w ramach obchodów 50-lecia studiów historycznych w Białymstoku.

Tytuł doktora honoris causa nadano Wipszyckiej-Bravo na mocy uchwały Senatu UwB ze stycznia 2018 roku. Jak głosi uchwała, Senat nadał ten tytuł "uczonej światowej sławy, wybitnej badaczce późnego antyku, mistrzyni uniwersyteckiej dydaktyki oddanej sprawie pogłębiania kultury historycznej narodu, autorytetowi w dążeniu do prawdy, w uznaniu jej wkładu w rozwój nauki historycznej, a szczególnie dziejów Kościoła chrześcijańskiego w Egipcie, a także w budowę naukowego środowiska humanistycznego w Białymstoku".

Jak mówił podczas laudacji prof. Cezary Kuklo z UwB, Uniwersytet w Białymstoku mimo że młody, to od początku przywiązuje dużą wagę do nadawania tytułu doktora honoris causa, który - jak podkreślił - "jest wyrazem szczególnego i specjalnego uhonorowania osób, które swoją pracą zawodową i społeczną wnoszą wkład w rozwój czy to określonej dyscypliny nauki czy zbiorowości ludzkiej". Dodał, że w gronie uhonorowanych tytułem doktora honoris causa UwB są tak wybitne postaci jak redaktor Jerzy Giedroyć czy ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Kuklo cytował recenzentów pracy Wipszyckiej-Bravo, którzy podkreślali, że jest ona "znanym historykiem, wybitną znawczynią dziejów Kościoła, uczoną o międzynarodowej sławie i pozycji naukowej", jednym z "najwybitniejszych polskich historyków starożytnych". Naukowe zainteresowania Wipszyckiej-Bravo obejmują wiele działów historii antycznej począwszy od Starożytnego Wschodu po epokę schyłku cesarstwa rzymskiego i kształtowania się Bizancjum. Kuklo mówił też o przełomowej pracy profesor dotyczącej sytuacji gospodarczej Kościoła, która to - jak dodał - zapoczątkowała "ważny kierunek badań istotnych dla zrozumienia całości zjawisk społecznych późnej starożytności".

Kuklo podkreślał też wkład Wipszyckiej-Bravo w rozwój środowiska humanistycznego w Białymstoku, z którym związana była w latach 1972-1990. W Białymstoku m.in. kierowała wydziałem humanistycznym ówczesnej filii Uniwersytetu Warszawskiego (dziś Uniwersytet w Białymstoku).

Prof. Ewa Wipszycka-Bravo jest profesorem emerytowanym Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia na tamtejszym Wydziale Historycznym, tam też rozpoczęła pracę naukową, a tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymała w 1990 roku. W 2012 roku została laureatką "Polskiego Nobla" - nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. Wipszycka-Bravo jest autorką i współautorką nie tylko klasycznych monografii naukowych, ale także podręczników akademickich, podręczników szkolnych oraz książek i artykułów popularyzatorskich, a także licznych recenzji zamieszczanych na łamach magazynów historycznych. Jej prace są tłumaczone na wiele języków. 

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020