07.07.2020
PL EN
13.07.2018 aktualizacja 13.07.2018

Fizycy z Uniwersytetu Łódzkiego pracują w CERN nad bezpieczną energią

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ficycy z Uniwersytetu Łódzkiego, jako jedyny zespół z Polski, uczestniczą w międzynarodowym projekcie badawczym w CERN z użyciem urządzenia n_TOF. Projekt ma na celu opracowanie bezpieczniejszego sposobu produkcji energii jądrowej - poinformował w czwartek rzecznik UŁ Paweł Śpiechowicz.

Jak podał rzecznik w przesłanym PAP komunikacie, naukowcy chcą się dowiedzieć, w jaki sposób pierwiastki ciężkie mogą powstawać tak szybko, jak dzieje się to w przypadku formowania się gwiazd. Ma to ogromne znaczenie dla wielu badań z dziedziny fizyki jądrowej.

"Przede wszystkim chodzi o to, żeby zrozumieć jak powstała otaczająca nas materia, w tym pierwiastki, z których jesteśmy zbudowani. Ewentualny sukces może być również niezwykle pomocny w opracowaniu bezpieczniejszej metody produkcji energii jądrowej oraz opracowywaniu bardziej wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych" - wyjaśniono w komunikacie.

Badacze z Katedry Fizyki Jądrowej i Bezpieczeństwa Radiacyjnego UŁ prowadzą obserwacje przy wykorzystaniu urządzenia n_TOF, które znajduje się w CERN w Genewie. Pozwala ono na dokładną obserwację zachowań neutronów, czyli cząstek, występujących w jądrach atomowych. Ważnym elementem urządzenia jest ołowiowy blok, otoczony warstwą wody. Maszyna n_TOF to jedyna taka konstrukcja w skali światowej.

Współpraca n_TOF skupia ok. 150 badaczy z 43 instytutów naukowych i uniwersytetów - podaje UŁ. "Od czasu uruchomienia urządzenia w 2001 roku przeprowadzono wiele badań, większość uzyskanych wyników została już opublikowana i udostępniona do baz danych. Trzyosobowa grupa fizyków jądrowych z Uniwersytetu Łódzkiego jest jedyną z Polski biorącą udział w tym projekcie" - przypomniano w komunikacie.

Więcej na temat badań prowadzonych przez naukowców z UŁ można znaleźć na stronie internetowej.

Badania łódzkich fizyków finansuje grant Narodowego Centrum Nauki HARMONIA. HARMONIA to konkurs na międzynarodowe projekty badawcze realizowane m.in. w ramach współpracy międzynarodowej nawiązanej bezpośrednio z partnerem lub partnerami z zagranicznych instytucji naukowych. W 8. edycji tego konkursu Uniwersytet Łódzki otrzymał z Narodowego Centrum Nauki przeszło 2,5 miliona złotych. Zespół prof. Józefa Andrzejewskiego, kierownika Katedry Fizyki Jądrowej i Bezpieczeństwa Radiacyjnego UŁ, otrzymał z tego niemal 400 tys. zł.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020