Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
17.07.2018 aktualizacja 17.07.2018

W USA wystawa o badaniach polskich archeologów w Kolorado

Badania Polaków w Kolorado. Fot. R. Słaboński. Badania Polaków w Kolorado. Fot. R. Słaboński.

Z efektami prac krakowskich archeologów pracujących w rejonie Mesa Verde w USA można zapoznać się na wystawie w muzeum Canyons of the Ancients Visitor Center and Museum w Kolorado (USA). Ekspozycja potrwa do lipca 2019 r.

Dwujęzyczna ekspozycja zatytułowana jest „From Krakow to Castle Rock. Jagiellonian University’s Archaeological Investigations within Canyons of the Ancients National Monument" ("Od Krakowa do Castle Rock. Badania archeologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Canyons of the Ancients National Monument”).

Oprócz zdjęć (wykonanych w większości przez Roberta Słabońskiego) na wystawie prezentowane są zabytki odkryte w czasie wykopalisk oraz multimedia w postaci modeli i wizualizacji, które naukowcy z UJ wykonali z zastosowaniem nowych technologii: głównie fotogrametrii, badań geofizycznych i skanowania laserowego 3D.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym PAP, jest to pierwszy samodzielny polski projekt archeologiczny w USA i przykład jednego z nielicznych europejskich badań tego obszaru. Jego kierownikiem jest dr Radosław Palonka z Instytutu Archeologii UJ.

Badania trwają od 2011 r. na pograniczu Kolorado i Utah (tzw. region Mesa Verde) - to jeden z najbogatszych archeologicznie regionów w Ameryce Północnej. Znany jest archeologom i licznie przybywającym tam turystom, głównie ze względu na słynne prekolumbijskie miasta skalne Indian - Pueblo, które budowane były w niszach skalnych w malowniczych i głębokich kanionach.

"To właśnie tutaj, pomimo, że panuje tu gorący i suchy klimat z małą ilością opadów, powstały jedne z najbardziej rozwiniętych rolniczych społeczeństw indiańskich Ameryki Północnej, jeszcze na długo przed przybyciem Kolumba do Nowego Świata. Do dzisiaj region ten jest zamieszkały przez wiele plemion indiańskich, m.in. Pueblo, Nawaho i Apaczów, które w dalszym ciągu czują niezwykle silną więź z tymi terenami oraz praktykują wiele z dawnych tradycji i obrzędów" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez naukowców.

Polskie badania skupiły się na rekonstrukcji sieci osadniczej oraz zmian społeczno-kulturowych zespołu czterdziestu małych osad oraz jednego dużego centrum osadniczego starożytnej kultury Pueblo z XIII wieku n.e. Pokazały również, że osady te w okresie niekorzystnych zmian klimatu i środowiska naturalnego oraz wzrastającego zagrożenia walkami i wojnami w II połowie XIII wieku n.e., potrafiły stworzyć świetnie zorganizowany "organizm".

Dla pełniejszego obrazu badań polscy naukowcy od dwóch lat współpracują z Indianami Hopi, jedną z grup Pueblo, bezpośrednimi potomkami starożytnej kultury Pueblo, której członkowie blisko 800 lat temu wybudowali swoje osady w kanionach Mesa Verde, a pod koniec XIII wieku n.e. migrowali na południe, na teren dzisiejszej Arizony i Nowego Meksyku.

Wcześniej, w 2015 i 2016 roku, wystawa gościła m.in. w Muzeum Collegium Maius UJ, Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, czy Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024