16.02.2019
PL EN
17.07.2018 aktualizacja 17.07.2018

Workamp - studenci budownictwa wyremontują kolejny Dom Dziecka w Łodzi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zamiast latem wypoczywać, studenci budownictwa z Politechniki Łódzkiej oraz kilku innych miast w wakacje zabierają się do ciężkiej pracy i wyremontują Dom Małego Dziecka przy ul. Lnianej w Łodzi. To kolejna odsłona projektu Workcamp Łódź.

W tegorocznym Workcamp weźmie udział kilkudziesięciu wolontariuszy z całej Polski, dla których PŁ, będąca partnerem akcji, zapewniła zakwaterowanie w akademikach. Organizatorem tej nowej formy społecznych praktyk studenckich jest Młoda Kadra Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa – poinformował rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka.

Młodzi wolontariusze - studenci kierunków technicznych – w najbliższy poniedziałek rozpoczną remont Domu Małego Dziecka przy ul. Lnianej w Łodzi. Placówkę wybrano spośród 20 zgłoszeń. Mieszka w niej 29 dzieci w wieku od 4 miesięcy do 5 lat.

Jak zapowiada Mateusz Gimziński, student budownictwa z PŁ, remont obejmie łącznie siedem pomieszczeń. Wykonana zostanie m.in. renowacja ponad 40 m kw. parkietu, wymienione zostaną parapety wraz z obudowami grzejników. Studenci położą płytki w korytarzach, pomalują ściany, a także kupią nowe meble i rzeczy codziennego użytku dla małych wychowanków Domu.

Młodzi inżynierowie sami organizują się w grupy i opracowują plan działania. „Wszelkie materiały oraz środki finansowe potrzebne do organizacji przedsięwzięcia pozyskujemy sami - od firm i osób, którzy chcą wspierać naszą inicjatywę” – zaznaczył Gimziński. W tym roku udało się zgromadzić na ten cel niemal 20 tys. zł.

Dla studentów to nie tylko nauka działania w zespole i możliwość praktycznego podwyższania swoich umiejętności zawodowych. To przede wszystkim wyraz ich ogromnej wrażliwości społecznej – podkreśla Ewa Chojnacka.

Prace potrwają do 15 sierpnia; w tym czasie mieszkańcy Domu Małego Dziecka będą na wakacjach.

To kolejna edycja projektu Workcamp. Pierwsza obejmowała remont Domu Małego Dziecka przy ul. Drużynowej. Wzięło w niej udział 15 wolontariuszy, którzy po dwóch tygodniach remontu oddali do użytku sypialnię, pokój zabaw, kuchnię oraz ciągi komunikacyjne.

W kolejnych latach projekt się rozrastał. W 2016 r. 50 wolontariuszy przeprowadziło remont w Domu Dziecka nr 10 przy ul. Nawrot, a w ub. roku wakacje wykorzystali na prace remontowe w Domu Dziecka nr 11 przy ul. Wólczańskiej w Łodzi.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019