07.08.2020
PL EN
18.07.2018 aktualizacja 18.07.2018

IPN i Polskie Towarzystwo Historyczne zawarły porozumienie ws. XX zjazdu historyków

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek (P) i prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Krzysztof Mikulski (L), 17 bm. w Warszawie, podczas uroczystości podpisania porozumienia w sprawie organizacji XX Powszechnego Zjazdu Historyków. Fot. PAP/Radek Pietruszka 17.07.2018 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek (P) i prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Krzysztof Mikulski (L), 17 bm. w Warszawie, podczas uroczystości podpisania porozumienia w sprawie organizacji XX Powszechnego Zjazdu Historyków. Fot. PAP/Radek Pietruszka 17.07.2018

IPN i Polskie Towarzystwo Historyczne zawarły we wtorek porozumienie dot. organizacji XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich. Wydarzenie, które zaplanowano na wrzesień 2019 r., ma odbyć się w kontekście m.in. 450-lecia Unii Lubelskiej i 30-lecia przełomu 1989 r.

Uroczystość podpisania porozumienia z udziałem władz IPN i Polskiego Towarzystwa Historycznego (PTH) odbyła się w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki w Warszawie.

Przyszłoroczny XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich - jak powiedział prezes IPN Jarosław Szarek - obędzie się w Lublinie, co w jego ocenie bardzo dobrze wpisze się w tematykę obrad. W tym kontekście wymienił dwie ważne przyszłoroczne rocznice - 450-lecie Unii Lubelskiej z 1569 r., ważne dla historii Polski i Litwy, oraz 30-lecie przełomu 1989 r. - "początku demontażu systemu komunistycznego". "To wszystko, te tematy będą obecne w czasie obrad XX zjazdu" - zapewnił Szarek.

Prezes IPN podkreślił też, że IPN jako instytucja, która bada XX-wieczne dzieje Polski, ma bardzo dobry potencjał, by wesprzeć w tej sprawie PTH. "Bardzo otwarcie podeszliśmy do tej propozycji Polskiego Towarzystwa Historycznego, aby uczestniczyć w pracach nad przygotowaniem zjazdu historyków" - mówił Szarek.

Dodał też, że celem Instytutu na XX zjeździe będzie ukazanie i docenienie szczególnej roli i bogatego dorobku polskiej emigracji, która po 1989 r. - jego zdaniem - do pewnego stopnia została zapomniana. "Ten zjazd jest najlepszą formą, żeby to zrobić" - przekonywał prezes IPN. Zapowiedział przy tym, że podczas obrad głos zabiorą polscy historycy z zagranicy m.in. z USA, Wielkiej Brytanii i Francji.

Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. Krzysztof Mikulski podkreślił, że reprezentowana przez niego instytucja od wielu lat współpracuje z IPN, a XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich jest kontynuacją tej współpracy. "To już trzeci zjazd, który będziemy realizowali razem" - dodał. Również on zwrócił uwagę, że spotkanie badaczy będzie okazją nie tylko do omówienia dorobku polskiej historiografii, ale także - jak mówił - tych polskich badaczy, którzy pracują poza granicami kraju.

"To jest rzeczywiście dla nas pewne wyzwanie (...). Te środowiska czuły się trochę przez nas porzucone, czuły się niedowartościowane, czuły się pozbawione kontaktu z krajem" - ocenił prezes PTH.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich prof. Jan Pomorski ocenił, że zjazd od strony merytorycznej jest już gotowy. "IPN dołącza do koncepcji, którą od dwóch lat tworzymy jako środowisko" - mówił. Zwrócił uwagę, że dyskusje odbędą się nie tylko w gronie akademików, ale także tych wszystkich osób, które "żywo interesują się historią". "Obecność historii w życiu publicznym to również bardzo ważne przesłanie tego zjazdu" - zaznaczył prof. Pomorski. Do przejawów tej obecności - jak mówił - nawiążą planowane m.in pierwsze mistrzostwa w grach historycznych (planszowych i elektronicznych), co ma znaczenie dla młodych pasjonatów dziejów Polski.

"Liczymy na to, że to nasze świętowanie będzie świętowaniem o wysokiej kulturze naukowej, ale równocześnie będzie związane z odpowiedzialnością historyka za stan świadomości historycznej Polaków" - dodał prof. Pomorski.

Podpisane porozumienie między IPN a Polskim Towarzystwem Historycznym dotyczy wspólnej organizacji zjazdu, który zatytułowano "Wielka Zmiana. Historia wobec wyzwań...". Zgodnie z umową - jak poinformował IPN - Instytut podejmie się zorganizowania paneli historycznych poświęconych wydarzeniom z roku 1989. Oprócz dyskusji specjalistów IPN dodatkowo planuje także wystawy historyczne i prezentacje ilustrujące dorobek Instytutu w zakresie "public history". Uczestnicy i goście zjazdu będą mogli również zapoznać się z ofertą wydawniczą i edukacyjną IPN w ramach okolicznościowych targów książki historycznej.

XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich odbędzie się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Więcej informacji o planowanym zjeździe, w tym o jego założeniach programowych i organizacji, znajduje się na stronie internetowej UMCS w Lublinie - http://xxpzhp.umcs.lublin.pl. (PAP)

nno/ itm/

Copyright © Fundacja PAP 2020