Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
25.07.2018 aktualizacja 27.07.2018

Innowacyjna tablica edukacyjna nt. zdrowego stylu życia dla osób niewidomych

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Innowacyjną tablicę edukacyjną, przedstawiającą informacje dotyczące zdrowego stylu życia w sposób czytelny dla osób niewidomych i słabo widzących, opracował zespół specjalistów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Tablicę „Piramida Zdrowego Stylu Życia” opracowano w formie reliefowej. Umożliwia to osobie z niepełnosprawnością wzrokową przejrzystość w poruszaniu się w obrębie określonych obszarów tematycznych – poinformowała PAP współtwórczyni rozwiązania dr n. med. Magdalena Wrzesińska, kierownik Zakładu Rehabilitacji Psychospołecznej UM w Łodzi.

Dodatkowy QR-kod pozwala za pomocą aplikacji w telefonie na odsłuchanie audiodeskrypcji informacji prezentowanych na tablicy – dodała.

Ekspertka podkreśliła, że wysoki poziom świadomości zdrowotnej sprzyja motywacji przy dokonywaniu wyborów związanych z zachowaniami zdrowotnymi. To ma swoje bezpośrednie przełożenie na jakość funkcjonowania w różnych obszarach życia. W procesie edukacji zdrowotnej wykorzystywane są różne rozwiązania, a tradycyjny tekst i grafika na broszurach informacyjnych i plakatach są najczęściej wykorzystywane, aby wzmacniać procesy zapamiętywania informacji.

Jednak nie wszystkie dostępne obecnie materiały edukacyjne, dotyczące m.in. promocji zdrowia, są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Aby to zmienić, zespół pracowników Uniwersytetu Medycznego w Łodzi we współpracy z firmą telegraficzną Studio Tyflografiki i Grafiki Komputerowej „TYFLOGRAF” opracował narzędzie edukacyjne „Piramida Zdrowego Stylu Życia”.

„Jest to innowacyjna tablica edukacyjna, która przedstawia informacje dotyczące zdrowego stylu życia w sposób czytelny dla osób niewidomych i słabo widzących. Tekst i grafiki zostały przedstawione na tablicy o formacie A2. Przedstawiony na niej trójkąt został podzielony na określone obszary tematyczne związane ze zdrowym odżywianiem, aktywnością fizyczną oraz kontrolą masy ciała” - opisała dr Wrzesińska.

„Wzmocnienie procesu przekazu i zapamiętywania informacji przez odbiorców jest możliwe dzięki opisom w czarnodruku oraz w brajlu, a także specyficznie opracowanym rysunkom” - dodała.

Do stworzenia „Piramidy” specjaliści z zakresu zdrowia publicznego, dietetycy i tyflopedagodzy wykorzystali metodologię „design thinking”, czyli myślenia projektowego. To pozwoliło im przejść przez różne fazy tworzenia tego innowacyjnego rozwiązania.

Tablica przeszła fazę testów z udziałem osób z niepełnosprawnością w różnym wieku. Zaletą tablicy – zdaniem jej twórców - jest m.in. jej prostota i intuicyjność w użyciu, co ma zapewniać efektywną edukację w różnych grupach odbiorców. Pilotażowe badania ewaluacyjne z wykorzystaniem tablicy, przeprowadzone wśród uczniów niewidomych i słabowidzących potwierdziły jej efektywność.

„Wykazano wyższy przyrost wiedzy w zakresie zdrowego odżywania w grupie badanej, w której wykorzystano tablicę, w porównaniu z grupą, gdzie zastosowano tradycyjną ulotkę informacyjną” - powiedziała dr Wrzesińska.

Tablica ma certyfikat Europejskiego Urzędu Patentowego. Zdobyła także nagrody, w tym ostatnio srebrny medal na międzynarodowych targach Intarg Poland w Katowicach.

Rozwiązanie ma być rozwijane. "Mamy pomysły na nowe rozwiązania w dziedzinie edukacji zdrowotnej, które chcemy przetestować także w różnych grupach wiekowych bez niepełnosprawności” - podsumowała współtwórczyni „Piramidy”.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024