25.09.2020
PL EN
27.07.2018 aktualizacja 27.07.2018

Na Księżycu mogło istnieć życie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W odległej przeszłości Księżyc mógł być zamieszkany przez proste formy życia. Wyróżnia się dwa okresy, które sprzyjały rozprzestrzenianiu się mikrobów na jego powierzchni – informuje czasopismo „Astrobiology”.

Chociaż obecnie środowisko Księżyca – naturalnego satelity Ziemi – nie stwarza możliwości rozwoju jakichkolwiek form życia, w początkowej fazie jego istnienia sytuacja mogła wyglądać zupełnie inaczej. Według astrobiologów z Uniwersytetu Stanu Waszyngton (USA) i Uniwersytetu Londyńskiego (W. Brytania) około 4 miliardy lat temu (zaraz po powstaniu Księżyca), jak również około 3,5 miliarda lat temu (podczas wzmożonej aktywności wulkanicznej) na powierzchni Srebrnego Globu mogły istnieć warunki sprzyjające przetrwaniu drobnoustrojów.

Oba te okresy wiązały się z uwalnianiem dużej ilości gazów, w tym pary wodnej, które mogły przyczynić się do powstania na powierzchni Księżyca zbiorników ciekłej wody, a także gęstej atmosfery umożliwiającej zatrzymanie jej przez miliony lat.

„Jeśli ciekła woda i gęsta atmosfera były obecne na młodym Księżycu przez dłuższe okresy, jego powierzchnia mogła być zamieszkała – chociażby przejściowo” – uważa prof. Dirk Schulze-Makuch, jeden z autorów artykułu.

Naukowcy doszli do powyższych wniosków po przeanalizowaniu danych pochodzących z ostatnich misji kosmicznych oraz wnikliwych badań prowadzonych z wykorzystaniem próbek księżycowych skał i gleby. Dane te sugerowały, że ziemski satelita nie jest taki suchy, jak się wcześniej wydawało. W końcu w 2009 roku na jego powierzchni odkryto miliony ton lodu. Istnieją też silne dowody na to, że spore ilości wody znajdują się w księżycowym płaszczu i zostały tam „uwięzione” już bardzo dawno temu.

Skąd na Księżycu mogło wziąć się życie? Zdaniem badaczy proste formy życia mogły zostać przyniesione przez meteoryt. Pierwsze ślady cyjanobakterii na Ziemi pochodzą sprzed 3,5-3,8 miliardów lat. Być może w tamtym okresie kawałek Ziemi zawierający cyjanobakterie został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną i wylądował akurat na Księżycu…

„To bardzo prawdopodobne, że na Księżycu istniało w tamtym czasie życie. Możliwe, że były to mikroby zasiedlające zbiorniki wodne do czasu, gdy powierzchnia Księżyca stała się w końcu sucha i martwa” – podsumowuje prof. Schulze-Makuch.

Oryginalny artykuł na ten temat znajdziemy pod adresem: https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/ast.2018.1844. (PAP)

ooo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020