16.02.2019
PL EN
25.07.2018 aktualizacja 25.07.2018

Polski Wavy w czołówce kategorii Big Data podczas finałów Imagine Cup 2018

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Innowacyjny lokalizator dla nurków rekreacyjnych zespołu Wavy z Politechniki Łódzkiej i Warszawskiej znalazł się w czołowej szóstce projektów studenckich w kategorii Big Data podczas światowego finału konkursu Microsoft Imagine Cup 2018, który odbył się w USA.

W tym roku do konkursu Microsoft Imagine Cup zgłosiło się kilkanaście tysięcy zespołów z całego świata. Do finałów, odbywających się w Seattle, zakwalifikowano 49 projektów. Polskę reprezentowała wyłoniona w finałach krajowych drużyna Wavy złożona głównie ze studentów Politechniki Łódzkiej, wspieranych przez ich kolegę z Politechniki Warszawskiej.

Studenci opracowali lokalizator mający zwiększać bezpieczeństwo nurków rekreacyjnych. Pozwala on na smartfonie obserwować położenia nurka i informuje, na jakiej głębokości się znajduje; umożliwia także m.in. wysłanie przez nurka sygnału SOS do osoby korzystającej z aplikacji.

Studenci zastosowali w swoim projekcie algorytmy Big Data rozszerzające stosowanie lokalizatora, np. o proponowanie nurkowi tras i interesujących punktów, jak również przewidywanie sytuacji zagrożenia.

Ten dodatkowy atut rozwiązania został doceniony przez jurorów konkursu – poinformował mentor zespołu dr inż. Jarosław Andrzejczak z Instytutu Informatyki PŁ.

Polski projekt znalazł się wśród 6 nominowanych do Imagine Cup Awards w kategorii Big Data. Konkurentami Polaków były zespoły z USA, Malezji, Niemiec, Indii oraz Nowej Zelandii. Studenci nie wygrali jednak nagrody specjalnej; nie udało im się też dostać do finałowej trójki, która powalczy o nagrodę główną Microsoft Imagine Cup.

Jednak – zdaniem dra Andrzejczaka – sukcesem był już sam udział w tych elitarnych zawodach. czas przygotowań i rozwoju projektu. „Sukcesem jest sama rywalizacja z najlepszymi światowymi zespołami. Drużyna Wavy miała świetne prezentacje, które nie odbiegały poziomem od tych najlepszych” - podkreśla mentor zespołu.

Jego zdaniem sukcesem - choć może mało wymiernym, ale dającym wiele satysfakcji - są też pozytywne komentarze i recenzje od jurorów, pracowników Microsoft, a także mediów z różnych krajów – ocenił dr Andrzejczak.

Zespół Wavy tworzą: Jakub Wujek, Michał Andrzejczak i Marcin Lenarczyk z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej (FTIMS) PŁ, Damian Perydzeński z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ oraz Artur Seliga z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. 

PAP - Nauka w Polsce

szu/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019